Na hlavný obsah

Výkyv počasia zasiahol ovocné sady: Ovocinári kúrili, aby úrodu zachránili, nie všetkým sa to však podarilo

Mrazivé noci môžu prísť ešte aj v máji.

Výkyv počasia zasiahol ovocné sady: Ovocinári kúrili, aby úrodu zachránili, nie všetkým sa to však podarilo
Ovocinári po celom Slovensku opakovane kúrili v sadoch, aby zachránili úrodu. Foto: STVR

Z jari do zimy – takýto výkyv počasia zastihol ovocné sady v uplynulých dňoch už počas kvitnutia stromov. Ovocinári po celom Slovensku opakovane kúrili v sadoch, aby úrodu zachránili. Mrazy sa však na niektorých druhoch podpísali. Straty zatiaľ nie sú veľké, preto je predčasné hovoriť o tom, ako sa škody podpíšu na cenách. Mrazivé noci môžu prísť aj v máji.

V okolí Nitry teplota klesala aj päť stupňov pod nulu. V experimentálnom sade to pocítili najmä na marhuliach. “Nie sú to pôvodné druhy zo Slovenska, ale sú z juhovýchodnej Číny. Sú u nás relatívne krátko, nestihli sa prispôsobiť, kvitnú relatívne skoro a tým pádom zachytávajú aj neskoré jarné mrazy,“ ozrejmil ovocinár Ján Mezey.

Ovocinári v Sedliskách na východe Slovenska zaznamenali až mínus sedem stupňov, mráz sa na stromoch podpísal napriek tomu, že v sade kúrili.

“Podarilo sa nám zvýšiť teplotu o štyri stupne, takže klesala na mínus tri stupne v sade a už to bolo kritické pre odkvitnuté kvietky. Úrodu sme nezachránili, nepodarilo sa nám to,“ priznal agronóm v ovocnom sade Jozef Pisarčík.

Škodám na úrode v ovocných sadoch sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:

Stromy mohli aj prechladnúť

Straty počítajú aj drobní záhradkári, ktorí si profesionálnu ochranu stromov dovoliť nemôžu. Napríklad pri Prievidzi bojovali s mrazmi šesť stupňov pod nulou. Záhradkárka Eva Šidová stromy obalila textíliou, nezachránila však všetko.

“Sem tam sú jeden-dva konáriky vonku, tam veľmi krásne vidno, že piestik je už čierny, je namrznutý. Kto mal záhradku blízko rieky a nemal obalené marhule, určite mu pošli na 80-75 percent, ťažko sú poškodené aj broskyne,“ uviedla odborníčka na ovocinárstvo a záhradkárka Eva Šidová.

Zatiaľ čo drobným záhradkárom stromy zmrzli a úrodu mať nebudú, vo veľkých sadoch naprieč Slovenskom sa podarilo ovocie zachrániť, a to najmä vďaka opatreniam, ktoré robili. Podľa Ovocinárskej únie SR počasie nateraz poškodilo úrodu na asi 30 percent, a to predovšetkým marhúľ. Nemusí to však byť posledné slovo.

Stromy totiž mohli aj prechladnúť. “Spôsobí to, že plody sa nezaviažu úplne k tomu plodonosnému konáriku a plod spadne. Nastane to určite, na sto percent,“ konštatoval Mezey.

Tieto straty však ovocinári budú vedieť vyčísliť až v júni, keď začnú plody opadávať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny