Na hlavný obsah

Vysoké nájmy a nedostupnosť: EÚ zaradila bytovú krízu medzi svoje nové priority, regióny by mohli dostať viac peňazí

Pomôcť by mohli európske pôžičky, ale aj eurofondy.

Vysoké nájmy a nedostupnosť: EÚ zaradila bytovú krízu medzi svoje nové priority, regióny by mohli dostať viac peňazí
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Vysoké nájmy či problém s dostupnosťou bývania. Bytovú krízu sa Európska únia rozhodla zaradiť medzi svoje nové priority. Pomôcť by mohli európske pôžičky, ale aj eurofondy do samospráv.

O probléme krízy bývania sa hovorilo už pred eurovoľbami. Riešenia však podľa Európskej komisie nie sú ani rýchle ani jednoduché. Intenzívne sa však diskutuje o potrebe poskytnúť regiónom viac peňazí.

„Prebiehajú už rokovania s Európskou investičnou bankou na to, aby boli dostupnejšie veľmi výhodné pôžičky pre samosprávy,“ povedal podpredseda europarlamentu Martin Hojsík.

„Ak si máme brať iba úvery a tie sa budú splácať z nájomného, tak si dovolím povedať, že veľa vody nenamútime. Ľudia by platili také isté nájomné, ako by bola hodnota hypotekárneho úveru,“ vysvetlil predseda Združenia miest obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

Problémom s bývaním na Slovensku sa v Správach z regiónov venoval redaktor Alexander Ernest:

Pomôcť by mohli aj eurofondy

Stavať nájomné byty by mohli pomôcť aj eurofondy. Samosprávy ich síce môžu využívať aj dnes, no len obmedzene.

„Len v obciach a mestách, ktoré sú v tzv. atlase rómskych komunít, čiže majú obyvateľov z rómskeho etnika. Tieto obce a mestá môžu využiť eurofondy aj keď vo veľmi malej miere,“ priblížil starosta obce Oravská Polhora Michal Strnal.

Európske peniaze na nájomné byty by sa mohli stať realitou od roku 2028. Odvtedy bude v celej Únii nové programové obdobie.

„Práve tak, že by sa dali určité grantové schémy, z ktorých by mohli čerpať mestá a obce, aby takéto byty vedeli postaviť. Mestá a obce si budú musieť potom určiť aj kategóriu, či pôjde o sociálne alebo nájomné byty,“ povedala europoslankyňa Miriam Lexmann.

„Musím povedať, že pokiaľ by to bolo s nula-percentným spolufinancovaním, tak si dovolím zaprognózovať, že ten záujem by bol enormný v každom jednom kúte Slovenska. Bola by to veľmi dobrá správa,“ skonštatoval Božik.

To, či sa eurofondy na stavbu bytov stanú realitou sa dozvieme až po zostavení viacročného európskeho rozpočtu od roku 2028. Tomu však už tradične budú predchádzať náročné politické vyjednávania.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika