Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu (12. 4.) v Budapešti v prevažne sivom oblečení a so satirickým transparentmi odsudzujúcimi rozmanitosť, čím sa vysmievali krokom pravicového premiéra Viktora Orbána zameraným proti sexuálnym menšinám vrátane nedávno schváleného zákazu konania pochodu Pride. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Sobotné zhromaždenie zvolala mimoparlamentná Maďarská strana dvojchvostého psa (MKKP). Predchádzalo mu viacero protestov, ktoré vyvolalo marcové schválenie zákona o zhromažďovaní spojené so zákazom podujatia Pride.
Satirickému protestu proti zákazu pochodu hrdosti LGBT+ ľudí sa v Správach :24 venovala redaktorka Diana Trnkusová:
Demonštranti v sobotu v Budapešti niesli transparenty s heslami ako „byť uniformovaný je cool“ alebo „smrť farbám“ či „jednotvárnosť je trendová“. Podľa spravodajcov agentúry AFP sa na podujatí zúčastnilo vyše 10-tisíc ľudí. Mnohí prišli v sivom oblečení i so sivými vlajkami a vyzývali na tzv. gray pride.
Strana MKKP ironicky podotkla, že zhromaždenie zvolala na podporu Orbánovoho úsilia o potlačenie rôznorodosti, ktoré má prednosť pred všetkými ostatnými problémami Maďarska vrátane vysokej inflácie, nedostatku cenovo dostupných bytov či zlého stavu verejných služieb.
„Každý problém na svete pramení z rozmanitosti a individualizmu,“ uviedla v ironickom vyhlásení, píše Reuters.
Zákon o zákaze dúhových pochodov
Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP predložili 17. marca do parlamentu návrh novely zmieneného zákona o zhromažďovaní, ktorým chceli zakázať akékoľvek zhromaždenia propagujúce homosexualitu.
Návrh schválil parlament na druhý deň v zrýchlenom konaní. Pred budovou parlamentu zvolala bezprostredne na to protestnú demonštráciu strana Momentum, zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek ľudí. Odvtedy sa v Maďarsku konalo viacero obdobných protestov.
Zákon je zatiaľ posledným zo série opatrení, ktorými sa vláda maďarského premiéra Viktora Orbána snaží podľa kritikov obmedzovať práva LGBT+ komunity v Maďarsku, uviedla AFP. Legislatívu krátko po jej prijatí kritizovala aj Organizácia Spojených národov. Podľa nej vyjadrenia vedie „svojvoľnému a diskriminačnému obmedzovaniu práv LGBT+ osôb“ v krajine.
Organizátori budapeštianskeho pochodu Pride avizovali, že 30. ročník tohto podujatia plánujú aj napriek zákazu usporiadať 28. júna.