Na hlavný obsah

Z plánovanej stavby spaľovne v Skalici majú obavy aj blízke Sudoměřice v ČR. Chcú posúdiť znečistenie

Zámer preveruje aj Skalica.

Z plánovanej stavby spaľovne v Skalici majú obavy aj blízke Sudoměřice v ČR. Chcú posúdiť znečistenie
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Sudoměřice v okrese Hodonín v ČR sa chcú zapojiť do prípravy plánovanej stavby spaľovne v slovenskej Skalici. Obec má obavy z negatívneho vplyvu spaľovne v Skalici na životné prostredie i zdravie. Povedal to v stredu (16. 4.) starosta obce František Mikéska.

V Skalici má byť Centrum ekologického hospodárstva. Súčasťou investície spoločnosti GGES je zariadenie na energetické zhodnotenie odpadov (ZEVO) s kapacitou až 130 000 ton za rok. České ministerstvo životného prostredia (MŽP) požiadalo o aktívnu účasť Českej republiky v medzištátnom procese posudzovania vplyvov zámeru na životné prostredie.

Zámer má podľa informácií zverejnených v dokumente na portáli EIA dva varianty. V prvej je centrum v bezprostrednej blízkosti spoločnej štátnej hranice, približne 850 metrov západne od najbližšej českej zástavby.

Druhý variant počíta s umiestnením v areáli poľnohospodárskeho družstva blízko Skalice. V oboch variantoch je súčasťou reuse centrum, triediaca linka, zberný dvor, zariadenie na suchú a mokrú fermentáciu a ZEVO, ktoré je v prvom variante s klasickým kotlom so spaľovacím roštom.

„ZEVO je fakticky spálňa. České MŽP nás oslovilo, aby sme poslali vyjadrenie a my sme sa zhodli, že sa prihlásime do procesu. Projekt na život v obci jednoznačne môže mať negatívny dopad. Sme na hranici CHKO Biele Karpaty, z druhej strany je Baťov kanál, „poznamenal Mikéska. Doplnil, že zámer budí aj medzi obyvateľmi emócie a časti sa nepáčia.

Česká strana žiada informácie

Zástupcovia juhomoravského krajského úradu, Českej inšpekcie životného prostredia i Sudoměřic zaslali vyjadrenia, z ktorých plynie požiadavka na podrobnejšie spracovanie rozptylovej štúdie, a to vzhľadom na prenos znečisťujúcich látok.

S tým súvisí aj požiadavka na detailnejšie zhodnotenie zdravotných rizík. Ďalej sa vo vyjadreniach opakujú požiadavky na podrobnejší opis vstupných surovín, podrobnejší opis použitých technológií, zoznam navrhovaných opatrení na zmiernenie nepriaznivých vplyvov a spresnenie vplyvov na režim povrchových a podzemných vôd.

„Všetci zástupcovia sú zajedno v tom, že urobíme všetko pre to, aby dopad uvažovaného zámeru bol pre našu obec, zdravie obyvateľov a prírodu čo najmenší. V ideálnom prípade, aby od neho bolo upustené úplne, prípadne bol zámer posunutý ďalej od našej obce,“ dodal starosta.

Výstavbu preverujú aj v Skalici

Zámer výstavby je teraz v štádiu preverovania. V súčasnosti nie je ani v súlade s územným plánom Skalice. Mesto na svojom facebooku uviedlo, že pripravuje nový územný plán. Určilo pozemok na okraji katastra, ktorý by v budúcnosti slúžil novej technológii spracovania odpadu.

„Tento krok má svoje opodstatnenie i strategický význam. Dnes vozíme komunálny odpad na skládku, jej kapacita však bude približne v horizonte desiatich rokov naplnená. Navyše, zákon zakáže takto odpad ukladať. Preto sa už teraz pripravujeme na všetky možnosti, „napísalo slovenské mesto na sociálnej sieti.

Ďalej uviedlo, že v tejto súvislosti registruje záujem investora, ktorý tam chce vybudovať nové centrum. Zmena v územnom pláne by však nemala znamenať automatické schválenie stavby.

„Až po vyhodnotení EIA, keď budeme vedieť finálnu podobu zámeru, bude možné začať širokú diskusiu o tom, či má projekt pre naše mesto prínos, a či sa vôbec stane predmetom schvaľovania na zastupiteľstve. Rozhodnutie neprijmeme bez názoru verejnosti a širokej diskusie, „uviedlo slovenské mesto.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko