Ako prilákať nových ľudí k práci na železnici. Študenti dopravných odborov budú môcť čoskoro získať štipendium až do 8 000 eur ročne. Rezorty dopravy a školstva pripravili nové motivácie. Podpora začne platiť od budúceho akademického roka.
Železniciam aktuálne chýba 294 zamestnancov. Najviac im chýbajú výpravcovia. “Momentálne spolupracujeme so Žilinskou univerzitou. S tým, že tam máme v štipendijnom programe troch študentov. Pri nedostatkovej pozícii výpravcu sa nám podarilo získať teraz 21 študentov. Je potrebné, aby absolvovali odbornú skúšku. Keď ju splnia, tak môžu pozíciu výpravcu vykonávať,“ prezradila vedúca oddelenia odbornej prípravy a náboru zamestnancov ŽSR Vladimíra Bahýlová.
O dopravné odbory na vysokých školách je nízky záujem. Ministerstvá dopravy a školstva sa preto rozhodli motivovať študentov štipendiami až do výšky 8 000 eur.
“Toto štipendium je rozdelené na dve časti. Jedno je tzv. motivačné. To znamená, že študenti dopravných odborov môžu automaticky dostať štyritisíc euro ročne. Ak budú mať excelentné študijné výsledky, tak môžu získať ďalších štyritisíc euro ročne,“ ozrejmila štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková.
Štipendiu pre študentov dopravných odborov sa v Správach venovala redaktorka STVR Rebeka Filandová:
Riešenie na prilákanie študentov
Štipendium môžu získať maturanti aj študenti, ktorí už dopravný odbor študujú na vysokej škole. “Železničná doprava, poštové inžinierstvo, letecká doprava, cestná doprava, vodná doprava, dopravná logistika podniku, manažérstvo leteckej dopravy, inžinierska konštrukcia a dopravné stavby. Toto je schéma pre talentové štipendia,“ vymenoval štátny tajomník Ministerstva školstva SR Róbert Zsembera.
“Ešte máme samozrejme pre nedostatkové. Tam sme zaradili dva študijné programy, ktoré sa dotýkajú oblasti a to sú dopravné služby v osobnej doprave a železničná doprava,“ dodal Zsembera.
Podľa Študentskej rady vysokých škôl si až 40 percent maturantov vyberá vysokú školu aj podľa toho, či môžu získať štipendium. Tvrdí, že takéto štipendiá sú dobrým riešením na prilákanie študentov.
“Až čas ukáže, na koľko bude toto opatrenie systematické, efektívne a či bude smerovať k tomu, že sa bude navyšovať kvalita slovenských vysokých škôl alebo to bude kritizované ako pri umelom navyšovaní počtu medikov,“ zhodnotil podpredseda Študentskej rady vysokých škôl Marek Vojtko.
Oba rezorty chcú študentov podporovať nasledujúce štyri roky. Vyčlenili na to viac ako 50 miliónov eur.