Čoraz viac lekárov v ambulanciách ruší zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov za to môže nedostatočné financovanie zo strany štátu. Na zmeny doplatí pacient, pretože za starostlivosť si bude musieť zaplatiť v plnej výške. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že dostupné ambulancie sú jednou z priorít.
Napríklad v Bratislave zmluvy s poisťovňami nemá asi 40 percent ambulancií. Pacienti si v nich tak zdravotnú starostlivosť musia hradiť sami.
„Veľakrát je to jediná šanca, ako udržať tú ambulanciu v chode, ako ju nezavrieť, ako udržať tú nákladovosť,“ potvrdila výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.
Dodala, že mnohé ambulancie sa naozaj dostali do situácie, že s rastúcimi nákladmi a s rastúcimi mzdami pre personál nie sú schopné z tých platieb od zdravotných poisťovní, ktoré idú z verejných zdrojov, cez štátny rozpočet financovať prevádzku svojich ambulancie.
Rastúcim nákladom ambulancií sa v reportáži v Rádiožurnále o 12.00 venovala redaktorka Kristína Babicová:
Doplnila, že je nutná systémová zmena. „Naozaj sa nám za pár rokov môže stať, že skončíme ako v tých najzápadnejších krajinách, kde je zdravotná starostlivosť len prebohatých,“ dodala.
Bez financií to nejde
Problém vníma aj prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth, najmä pri špecializovanej a jednodňovej zdravotnej starostlivosti. „Tento systém je neudržateľný bude musieť štát pristúpiť k nejakým krokom, aby zastabilizoval zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Bohužiaľ, iným spôsobom ako financiami to nejde,“ vyhlásil.
Podľa analytika Martina Vlachinského z INESS sa treba pripraviť na to, že finančná spoluúčasť pacienta bude hrať úlohu. Dodáva, že otázka stojí pred štátom. „Akým spôsobom zmenežuje túto situáciu, či bude hľadať nejakú synergiu, aby neprišlo k úplnému oddeleniu dvoch svetov,“ uviedol.
Spresnil, že na jednej strane by sme mali verejný systém, ktorý by bol síce úplne zadarmo, ale bol by v mnohých praktických ohľadoch veľmi ťažko dostupný. Pripomenul extrémne dlhé čakacie doby a podobne.
„Zároveň tu bude mať úplne nezávislý komerčný systém, alebo bude hľadať nejakú synergiu, kedy tieto dva systémy dokážu koexistovať,“ doplnil analytik.
Rezort zdravotníctva tvrdí, že sa situáciou v ambulantnom sektore zaoberá, pomôcť by mala reforma všeobecnej aj špecializovanej zdravotnej starostlivosti či nový katalóg zdravotných výkonov teda akýsi cenník.
„Tvorba zoznamov zdravotných výkonov pre ambulantný sektor pokračuje na ministerstve zdravotníctva naďalej aj v roku 2025, povedal hovorca Andrej Walner. Ministerstvo zatiaľ nereagovalo, či plánuje pre ambulancie vyčleniť ďalšie zdroje.