Ministerstvo zdravotníctva chce obmedziť prísun nových liekov na Slovensko. Tvrdí to Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP). Poukazuje na novú vyhlášku rezortu. Spolu s opozíciou vyzvali ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby vyhlášku nepodpísal.
Nová vyhláška rezortu zdravotníctva hovorí o tom, koľko je štát ochotný zaplatiť za zlepšenie zdravia pacienta. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu tvrdí, že po novom bude na inovatívne lieky menej peňazí.
„Kým ochota zaplatiť za rok života, v súčasnosti ešte stále platná, je na najnižšej úrovni 44-tisíc, tak nová vyhláška hovorí, že štát bude ochotný zaplatiť za rok života 22-tisíc,“ uviedla výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová.
Ministerstvo zdravotníctva vo vyhláške tvrdí, že verejné zdravotné poistenie nemá dosť peňazí na ďalšie drahé lieky. Týmto krokom chce udržať systém finančne stabilný a zabezpečiť rovnaký prístup k starostlivosti pre všetkých.
„Slovenská republika si nemôže dovoliť aplikovať prahové hodnoty podľa účinnej právnej úpravy,“ uvádza sa vo vyhláške.
Reportáž o novej vyhláške o liekoch do Správ pripravila Rebeka Filandová:
Stiahnutie žiada aj opozícia
„Toto je manažérsky nezvládnutý tok financií v zdravotníctve a takýmto spôsobom nemôžu byť práva slovenského pacienta obmedzované,“ vyhlásil poslanec NR SR Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý je členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo.
,,Vyzývame preto ministra Šaška, aby stiahol túto škodlivú vyhlášku a hľadal peniaze na lieky pre našich pacientov,“ uviedol poslanec Oskar Dvořák (PS). Podľa AIFP sú ohrozené aj lieky, ktoré už na Slovensku poisťovne preplácajú.
Hrozí nedostupnosť liekov
„Tak, ako je uvedené v dôvodových správach, ministerstvo by chcelo na základe týchto prísnejších kritérií prehodnotiť aj existujúce terapie. Môže dôjsť aj k tomu, že lieky sa prehodnotia a teda nebudú pre pacientov dostupné,“ skonštatovala Pálešová.
To hrozí aj manželovi pani Kataríny, ktorému diagnostikovali rakovinu krvi. Liek, ktorý mu poisťovňa prepláca, mu môže predĺžiť život aj o dvanásť rokov.
„Keď nám to zastavia, tak ja potom neviem, že čo budeme robiť, lebo sa budeme musieť možno vystaviť riziku formy samoplatcov, čím sme si už prešli, keď sme chceli skôr získať liečbu,“ uviedla pani Katarína.
„Ministerstvo intenzívne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike, ktorá je prioritou ministra zdravotníctva Kamila Šaška a v krátkom čase bude o nich informovať na tlačovej konferencii,“ uviedol rezort v stanovisku.
Nová vyhláška je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní.