Na začiatku je pocit osamelosti, túžba niekoho ľúbiť a na konci zranená duša a vybielený účet. Láska cez internet je zradná, súcit a dôvera sú v oveľa väčšom ohrození než v reálnom živote. Raz je to vojenský pilot, inokedy lekár a v prípade pani Evy pracovník na ropnej plošine.
Aj jeho ťažký osud zavial ďaleko od domova, aj on vyznával pani Eve lásku. No žiaľ, bola to láska na dobu určitú, pokým mu posielala peniaze.
Pani Evu prostredníctvom sociálnej siete oslovil istý Matej Filip. Po predošlom nevydarenom vzťahu nemala záujem o ďalšiu známosť, no neznámy muž na druhej strane počítača bol neodbytný. Začala s ním komunikovať.
„Písal a písal neskutočne dlhé časy, vždy pozorne, ráno, na obed, večer, ako sa mám, ako som spala. Zrazu o mňa mal niekto záujem, zrazu som bola pre niekoho zlatko. Tak som pokračovala,“ opísala pani Eva.
Ako zlodeji zneužívajú dôveru ľudí na internete, zisťoval v relácii Občan za dverami redaktor STVR Andrej Bálint:
Predstavil sa ako Košičan, ktorý sa po tragickej smrti svojich rodičov presťahoval do Spojených štátov. Tam si založil rodinu, no jeho manželka zomrela pri pôrode ich dcéry a tak na jej výchovu zostal sám. Pani Eve napísal, že sa chce vrátiť domov na Slovensko a založiť si novú rodinu.
„Podpísal kontrakt na ropnej plošine v Londýne, tak už to psychicky nezvláda, že je tam pod obrovským psychickým nátlakom, že už bol na jednej ropnej plošine v Číne, tam ho nevyplatili. Na to, aby sa odtiaľ mohol dostať, bolo treba napísať žiadosť o predčasné uvoľnenie na dovolenku. Tam už som začala komunikovať s firmou Enquest,“ priblížila pani Eva.
Aby zamestnávateľ mohol Mateja Filipa uvoľniť z pracovného pomeru, bolo ho treba takpovediac „vyplatiť“. Pani Eva tak posielala ďalšie a ďalšie peniaze.
„Tak som začala komunikovať so šéfom, kde som poslala prvých dvetisíc eur. No a potom sa kolotoč spustil, že doprava, lodná, námorná doprava, alebo letecká, zavezenie na pevninu. Potom ďalšie poplatky, za hotel, za letenku. Dovtedy som poslala 77-tisíc,“ uviedla pani Eva.
Využil fotku politika
Peniaze putovali na zahraničné účty – talianske či litovské. Neskôr ich posielala cez kryptomeny – bitcoiny. Vtedy jej postupne začalo dochádzať, že ide o podvod. Zrejme by na to prišla oveľa skôr, ak by lepšie poznala nemeckú politickú scénu.
Profilová fotografia Mateja Filipa na sociálnej sieti totiž vyzerá ako nemecký politik Robert Habeck. „Ja by som vždy bol veľmi opatrný na posielanie peňazí niekomu, koho som oficiálne nevidel naživo,“ podotkol odborník v oblasti IT Ondrej Macko.
„Finančné inštitúcie, banky na základe vlastných analýz a podnetov od svojich klientov dokážu vyhodnotiť podozrivé účty a upozorniť klienta na riziko možnej transakcie,“ informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru SR Martina Sláviková.
„Aj keď nájdeme tento účet, tak už pravdepodobne jeho majiteľa nikdy nenájdeme. Zároveň, ak to bolo platené v bitcoinoch, tak tam sa nič nenájde, to je prázdna diera,“ ozrejmil Macko.
„Devízou úspešného podvodníka a darebáka pohybujúceho sa na tejto strane zákona – zlej, je nesmierna vynaliezavosť, komunikačné schopnosti a drzosť,“ skonštatoval bývalý kriminalista Matej Snopko.
„Vždy sa zo spektra rozposlaných správ nájde niekto, kto na to zareaguje, nejaká žena, a v tom prípade, keď už odozvu majú, tak je pre nich kľúčové, aby kontakt a vzťah budovali a udržiavali,“ zhodnotila odborná poradkyňa IPčka a psychologička Zuzana Juráneková. Tak to bolo aj v tomto prípade.
Nečakaný zvrat
Pani Eva si s neznámym mužom písala denne skoro dva roky. Bola ochotná sa kvôli nemu aj zadlžiť, keďže jej sľúbil, že po návrate na Slovensko jej všetky peniaze vráti. No nastal zvrat, aký nečakala.
„Prišiel mail, že pán Matej Filip mal cestou ku mne na letisko obrovskú haváriu, kde ledva prežil. Museli ho znovu zobrať na ropnú plošinu, kde ho americkí lekári budú operovať a potrebujú obrovskú sumu na operácie. Vravím, ja nemám toľké peniaze, odkiaľ mám mať? A začalo to vydieraním obrovským, že keď nezaplatím, nebudú ho môcť operovať, neprežije,“ povedala pani Eva.
„Naša prirodzená reakcia je ľuďom pomôcť. Čiže áno, človek, ktorého mám rada, je v nejakom ohrození, deje sa mu niečo ťažké a potrebuje, aby som ja teraz bola opora, podpora, ktorá mu pomôže náročnú situáciu zvládnuť. Človek sa postupne dostáva do psychologickej pasce, manipulácie, ktorá intenzívne cieli práve na emocionalitu,“ zhodnotila Juráneková.
„Bola som ako v tranze, v totálnom tranze. Dva roky som nespala kvôli tomu,“ doplnila pani Eva. Podľa Juránekovej je to pre ženu, ktorá situáciu práve prežíva, „čistá autentická emócia“.
„Pre človeka je to cielená manipulácia. On vedome vie, čo robí. Postupne ako keby vám vyplo racionalitu a zrazu nevidíte tú lámavú angličtinu. Nevidíte, že fotografie sú upravené vo Photoshope,“ dodala.
Polícia konať nemôže
Pani Eva poslala mužovi na druhej strane obrazovky dokopy zhruba 130-tisíc eur. Keď ho odmietla ďalej financovať a jeho nátlak a vydieranie prestali fungovať, údajný Matej Filip sa odmlčal a na sociálnej sieti si ju zablokoval. Pani Eva podala trestné oznámenie.
„Vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva PZ v Senci bolo Vami uvedené trestné oznámenie odmietnuté v zmysle § 196 odsek 1 písmeno d) Trestného poriadku,“ uviedla hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Katarína Bartošová.
To znamená, že vyšetrovateľ nevidel dôvod na začatie trestného stíhania. „Prišlo uznesenie, kde to zamietajú. Že som peniaze poslala dobrovoľne, ale nikto neskúmal, nikto ma nevypočul, či to bolo pod nátlakom, alebo vydieranie, do akého zdravotného stavu som sa dostala, nikoho to nezaujímalo,“ poznamenala pani Eva.
„Keď poškodený dobrovoľne odovzdá svoje osobné údaje, alebo kontaktné údaje, alebo platobné údaje, v tom prípade vyšetrovateľ danú vec môže odmietnuť,“ upozornila Sláviková.
„Dnešné Slovensko z hľadiska štátnych orgánov, keď to poviem nadnesene, tak to fláka,“ reagoval Snopko.
„Osobne si myslím, že polícia nemá ucelený postup, ako v takýchto prípadoch postupovať, lebo relatívne je to nový spôsob, ako začali kyberzločinci postupovať,“ podotkol odborník v IT oblasti Ondrej Macko.
„Dá sa vypátrať, z ktorého zariadenia bol daný útok realizovaný. Je to MAC adresa daného zariadenia, niečo ako rodné číslo zariadenia. Ale stotožniť, že kto za tým počítačom v tej chvíli sedel, to je prakticky nemožné. Nie je možné obviniť zariadenie. Musí to byť nejaký človek,“ dodal Macko.
Kyberzločinu bude viac
Prípad pani Evy však nie je jediný, a zrejme nebude ani posledný. Správ o tom, že oklamaná žena poslala peniaze niekomu, kto o sebe tvrdil, že je americký vojak alebo lekár, je mnoho. Odborníci sa zhodujú – kyberzločinu bude stále viac.
„Lebo je to pre útočníkov veľmi praktické. Oni sa nezašpinia. Oni sú ľudia, ktorí sedia za počítačom, nikam nechodia a podnikajú od svojho stola a zisk, ktorý im to prináša, je obrovský. Takže osobne si myslím, že budeme svedkami toho, keď kyberzločin naplno prepukne,“ zhodnotil Macko.
„Keď sa to nechá tak, tak to bude katastrofálne, lebo technológie sa fantasticky rýchlo vyvíjajú. Občania nedokážu už ani teraz rozoznať na prvý pohľad čo je pravda a čo je podvod, a to len začíname. Za pár rokov to bude úplne nezvládnuteľné,“ upozornil bývalý kriminalista Matej Snopko.
„To, čo je kľúčové, je určite hovoriť o tom. Aj to, že teraz o tom hovoríme, tak cieľ je upozorniť na to, že fenomén sa tu deje a že obeť podvodu sa môže stať ktokoľvek z nás,“ uviedla Juráneková.
„Ja nie som vykradnutá len finančne. Ja som vykradnutá totálne aj emocionálne, a to bolí viac. Prosím, neodsudzujte takých ľudí ako som ja. Len som verila v lepší život, nič viac. A chcela som urobiť pre to všetko, ale bohužiaľ,“ uzavrela pani Eva.