Ceny nafty na Slovensku začiatkom mesiaca padli pod 1,40 eura za liter. Je to cena spred začiatku ruskej agresie na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022. Na svetových trhoch ceny ropy klesajú napriek niektorým názorom, že odstrihnutie sa od ruských zdrojov prinesie prudký nárast cien.
Severomorská ropa Brent mala začiatkom roka cenu 80 dolárov za barel. Teraz sa pohybuje niečo nad 60 dolárov. Trh dramaticky stlačil nadol aj cenu ruskej ropy Urals, kým 15. januára stála 77 dolárov za barel, 2. mája spadla pod 55 dolárov.
„Fakt, že prišlo k obmedzeniu toku potrubnej ropy z Ruska smerom na západ, nebol až taký významný, čo sa týka tlaku na ceny a trh sa s tým pomerne dobre a pomerne rýchlo vyrovnal. Trh plne spracoval pozastavenie tokov smerom na západ z Ruska,“ zhodnotil ekonóm Martin Vlachynský.
Cenám ropy a vývoju cien pohonných palív sa v Rádiožurnále venoval redaktor Slovenského rozhlasu Rastislav Dubovský:
Z nízkych cien ropy na svetových trhoch sa môžu tešiť aj motoristi na Slovensku. Počas 18. týždňa priemerné ceny benzínov na Slovensku boli najnižšie od septembra 2024, priblížila hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.
„Za liter obyčajnej nafty platili motoristi po dlhšom čase menej ako 1,40 eura a jej cena dosiahla najnižšiu hodnotu za 28 mesiacov. Zlacnela aj prémiová nafta prvýkrát v tomto roku klesla pod úroveň 1,60 eura,“ pokračovala Morháčová.
Slobodný a neregulovaný trh s ropou funguje na cenotvorbe závislej od vzťahu medzi ponukou a dopytom, to prináša aj svoju nevyspytateľnosť. Predpokladaný trend do najbližších mesiacov je však optimistický.
„Ako ukazujú čísla Eurostatu, aktuálny pokles cien palív zaznamenali prakticky všetky štáty v EÚ, bez ohľadu na to, z akého zdroja ich rafinérie čerpajú ropu,“ dodal energetický analytik Radovan Potočár.
Ceny benzínu nafty sa v jednotlivých krajinách EÚ môžu líšiť to najmä z dôvodu efektivity výrobných technológií spracovania ropy rafinériami.