Na hlavný obsah

Chodník nad Hrebienkom, ktorý poškodil zosuv, čaká na opravu už rok a pol. Záchranárom to komplikuje prácu

Povoľovací proces na opravu sa naťahuje.

Chodník nad Hrebienkom, ktorý poškodil zosuv, čaká na opravu už rok a pol. Záchranárom to komplikuje prácu
Chodník stále čaká na opravu. Foto: STVR

Práce na oprave poškodeného turistického chodníka nad Hrebienkom vo Vysokých Tatrách sa stále nezačali. Zosunul sa pred rokom a pol a odvtedy trvá mimoriadna situácia, čo komplikuje prácu horským záchranárom. Platí zákaz vstupu na túto trasu pre turistov. Letná sezóna sa pritom blíži.

Na prvý pohľad tu žiadne zmeny nevidieť. Chodník je zosunutý v úseku asi 20 metrov, pribudli len bezpečnostné prvky pre záchranárov na peší prechod.

V akom stave je chodník nad Hrebienkom rok po zosuve pôdy, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Ivana Ratkovská:

Zdroj: STVR

„Za sucha sa tam vieme dostať malou štvorkolkou a na pešo. Máme problém s ležiacimi pacientmi, čiže na pešo a s nosidlami,“ uviedol riaditeľ HZS na Slovensku.

Rekonštrukcia poškodeného chodníka sa ešte nezačala a povoľovací proces sa naťahuje. Stavebný úrad pozastavil konanie, čaká na doplňujúce podklady k udeleniu stavebného povolenia. Keď budú pečiatky, vyhlásia verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

„Peniaze budú. Správa Tatranského národného parku (TANAP) nájde finančné prostriedky na zhotovenie diela,“ informovala hovorkyňa Správy TANAP-u Nina Obžutová.

Čas však uteká a stabilitu chodníka najviac ovplyvňuje dážď a sneh. Zima bola, našťastie, suchá. Ústav hydrológie SAV potvrdil, že v Tatrách spadlo o dva metre menej snehu ako vlani.

Turisti tam napriek nebezpečenstvu chodia

Geológovia, ktorí robili merania ihneď po zosuve, dnes nevedia povedať, v akom stave je chodník a ani svahy nad ním a pod ním.

„My sme mali snahu monitorovať tento priestor z pohľadu geodézie a geológie, TANAP bohužiaľ nemá na to finančné prostriedky,“ ozrejmil riaditeľ Ústavu geodézie a geografie Technickej univerzity v Košiciach Peter Blišťan.

„Monitoring stále prebieha priebežnou cestou,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa. Chodník vizuálne kontrolujú zamestnanci národného parku, pre turistov je vstup naň naďalej prísne zakázaný. Na turistickej trase je poriadne rušno aj napriek tomu, že tam hrozí padanie skál aj pošmyknutie.

„Zákaz je stále platný, bohužiaľ, turisti na vlastné nebezpečenstvo tam aj tak chodia,“ poznamenal Olexa. Ak plánujete výlet do Studených dolín či k Rainerovej útulni, zbytočne neriskujte a choďte obchádzkou okolo Studenovodských vodopádov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny