Americký prezident Donald Trump odporučí, aby od 1. júna platilo na dovoz z Európskej únie clo vo výške 50 percent. Napísal to v piatok (23. 5.) v príspevku na sieti Truth Social. Rokovania s EÚ sú podľa neho veľmi ťažké a nikam nevedú. Ak budú produkty vyrobené či zostavené v USA, clo sa na ne nebude vzťahovať, dodal.
Európska komisia (EK) uviedla, že sa k clám nebude vyjadrovať, kým sa neuskutoční telefonát medzi únijným šéfom obchodu a obchodným zástupcom USA, informovala agentúra Reuters. Telefonát je plánovaný na 17:00 SELČ.
Trump napísal, že EÚ vznikla predovšetkým preto, aby v obchode využívala výhody, ktoré jej umožňujú Spojené štáty. Kritizoval silné obchodné bariéry, daň z pridanej hodnoty (DPH), neprimerané sankcie voči firmám, nepeňažné bariéry, menové manipulácie a nespravodlivé žaloby proti americkým spoločnostiam.
To všetko podľa neho prispieva k obchodnému deficitu USA s krajinami EÚ, ktorý presahuje ročne 250 miliárd dolárov. Toto číslo podľa Trumpa Spojené štáty považujú za úplne neprijateľné.
Trhy už na oznámenie amerického prezidenta reagovali. Akcie európskych firiem zaznamenali prudký pokles a tlak vzrástol aj na európsku menu, informovala agentúra Reuters.
Clami hrozí aj spoločnosti Apple
Trump tiež pohrozil americkej technologickej spoločnosti Apple 25-percentným clom, ak firma nepresunie výrobu svojich prístrojov do Spojených štátov. Prezident pred časom vyňal rôznu elektroniku vrátane telefónov z aktuálne platných ciel. Zároveň však avizoval, že pre tento sektor chce zaviesť osobitnú colnú sadzbu.
„(Generálneho riaditeľa) Tima Cooka zo spoločnosti Apple som už dávno informoval, že očakávam, že ich iPhony, ktoré sa budú predávať v Spojených štátoch amerických, sa budú vyrábať a zostavovať v Spojených štátoch, nie v Indii alebo kdekoľvek inde,“ napísal Trump.
„Ak to tak nebude, musí Apple zaplatiť v USA clo najmenej 25 percent. Ďakujem za pozornosť, ktorú venujete tejto záležitosti!“ dodal americký prezident.
Na dovoz z Indie pôvodne Trump oznámil 26-percentné clo, ktoré označuje ako recipročné. Jeho platnosť však o 90 dní odložil. Naďalej však platí plošná desaťpercentná sadzba.
Trump dlhodobo volá po presune výroby iPhonov z Číny a ďalších ázijských krajín do USA. Apple v reakcii na vysoké clá na dovoz z Číny reagoval razantným zvýšením objemu výroby v Indii.
Americký prezident na začiatku apríla predstavil rozsiahle clá, ktoré označil za recipročné, s minimálnou sadzbou desať percent na väčšinu tovaru dovážaného do USA. Na dovoz výrobkov z EÚ zaviedol clo 20 percent. Deň po začiatku platnosti ciel však s okamžitou platnosťou na 90 dní znížil väčšine krajín tzv. recipročnú sadzbu na desať percent.
Európska komisia v reakcii na to oznámila, že EÚ o 90 dní odloží platnosť protiopatrení proti americkým clám, ktoré mali začať platiť 15. apríla.
Malo ísť o 25-percentné clo na širokú škálu vývozov z USA, vrátane sójových bôbov, kukurice, ryže, mandlí, pomarančového džúsu, brusníc, tabaku, železa, ocele, hliníka, niektorých lodí a vozidiel, textilu a určitých odevov a rôznych typov make-upu.
Trump už skôr oznámil clá na hliník a oceľ a 25-percentné clo na dovoz automobilov.