Európska komisia má podľa eurokomisára Michaela McGratha vážne obavy ohľadom situácie v oblasti právneho štátu v Maďarsku. McGrath, ktorý má na starosti portfólio demokracie, spravodlivosti a ochrany spotrebiteľa, to uviedol pred utorkovým (27. 5.) rokovaním únijných ministrov pre európske záležitosti v Bruseli.
Práve v rámci tohto zasadnutia sa uskutoční už ôsme vypočutie Maďarska, kde budú jeho predstavitelia vysvetľovať kolegom z ďalších krajín EÚ všetky nedávne kroky premiéra Viktora Orbána.
„Chceme, aby členské štáty plne dodržiavali zásady právneho štátu. Nie je to nepovinný doplnok. Je to základná povinnosť členstva v EÚ a očakávame to od Maďarska rovnako ako od všetkých ostatných štátov,“ vyhlásil Mcgrath s tým, že bude zaujímavé počuť názory jednotlivých krajín.
Európska komisia má už dlhší čas výhrady k mnohým oblastiam, kde v Maďarsku podľa nej nenastala žiadna náprava. Ide napríklad o slobodu médií, ale aj slobodu slova či slobodu zhromažďovania a tiež práva menšín. Nedávno sa stal terčom kritiky aj zákaz pochodu hrdosti komunity LGBT+, ktorý vláda premiéra Orbána presadila.
Eurokomisia je pripravená zakročiť
„Domnievame sa, že ide o porušenie práva EÚ. Požiadali sme maďarskú vládu, aby tento návrh zákona stiahla,“ uviedol v utorok Mcgrath v reakcii na zákaz pochodu hrdosti.
„Ak sa tak nestane a ak budú pokračovať v legislatívnom procese a prijatí tohto zákona, sme pripravení ako komisia využiť nástroje, ktoré máme k dispozícii,“ povedal eurokomisár. Dodal, že dúfa, že od maďarskej vlády dostanú pozitívnu odpoveď.
Maďarsko je teraz jedinou krajinou, ktorá je v spore s Bruselom pre nedodržiavanie zásad právneho štátu. Takzvané konanie podľa článku 7 môže teoreticky skončiť odobratím hlasovacích práv Budapešti. Na to je však potrebná jednomyseľná zhoda ostatných krajín.
Pre porušovanie princípov právneho štátu má tiež Maďarsko obmedzený prístup k unijnému financovaniu. Niekoľko miliárd eur z fondov EÚ už bolo uvoľnených, avšak ďalšie zostávajú zmrazené.