V rumunských prezidentských voľbách napokon zvíťazil nezávislý kandidát Nicušor Dan, no volebný proces sa opäť otriasa v základoch. Neúspešný kandidát George Simion chce anulovať výsledky a hovorí o zahraničnom zasahovaní.
O situácii krátko po rumunských prezidentských voľbách hovorila v rannom spravodajskom bloku redaktorka Katarína Chovančáková:
Víťaz je známy, ale atmosféra po voľbách zostáva v Rumusnku napätá. Hoci výsledky sú už oficiálne potvrdené – Nicušor Dan získal takmer 54 percent, zatiaľ čo George Simion skončil druhý – situácia sa ešte neupokojila.
Simion požiadal Ústavný súd, aby voľby anuloval, vraj pre zásahy zvonka. Obviňuje najmä Francúzsko a Moldavsko, hoci zatiaľ bez akýchkoľvek dôkazov. Za zásah však označil napríklad to, že francúzsky prezident Emmanuel Macron pred voľbami podporil jeho protikandidáta Nikušora Dana.
Ústavný súd v Rumunsku už raz prezidentské voľby anuloval, a to v decembri minulý rok. A to pre manipuláciu s verejnou mienkou na sociálnych sieťach, zasahovanie do volieb zo strany Ruska a podvod pri financovaní jedného kandidáta, ktorému neskôr zakázali aj opakovane kandidovať.
Tentoraz však analytici tvrdia, že šanca na opakovanie scenára je veľmi malá. Paríž ani Kišiňov sa k Simionovým výčitkám nevyjadrili.
Krajina je stále rozdelená
Zaujímavé je aj to, samotný Simion v noci po voľbách uznal porážku a Danovi zagratuloval. Zmenu rétoriky odôvodňuje tým, že vtedy chcel upokojiť situáciu a predísť protestom. No už o niekoľko hodín neskôr zmenil tón a začal hovoriť o podvodoch a manipuláciách.
Na túto tému sa ozval aj šéf Telegramu Pavel Durov, ktorý tvrdí, že ho francúzska tajná služba chcela donútiť umlčať konzervatívne hlasy v Rumunsku. Francúzi to rázne odmietli.
Novozvolený prezident ostal zatiaľ pokojný a skôr vecný. Poďakoval voličom a zdôraznil, že chce bojovať proti korupcii, posilniť väzby s EÚ aj NATO a pomáhať Ukrajine. Podpora Ukrajiny podľa neho nie je len gestom, ale kľúčom k bezpečnosti samotného Rumunska.
Čo bude ďalej, závisí aj od toho, ako sa zachová súd. Ale zatiaľ to vyzerá, že Rumunsko bude pokračovať v prozápadnom kurze, aj napriek tomu, že krajina je politicky stále dosť rozdelená.