Obnovená izraelská ofenzíva v Pásme Gazy počas desiatich dní, od 15. do 25. mája, nútene vysídlila takmer 180-tisíc Palestínčanov. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).
Od 18. marca, keď izraelská armáda po niekoľkotýždňovom prímerí obnovila svoju ofenzívu v Pásme Gazy, bolo nútene vysídlených takmer 616-tisíc ľudí. Mnohí boli vysídlení niekoľkokrát, v niektorých prípadoch až desaťkrát, uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa odhadov humanitárnych organizácií je 80 percent územia Pásma Gazy vyznačených izraelskou armádou ako zóny so zákazom vstupu alebo oblasti, na ktoré sa vzťahujú príkazy na evakuáciu, uvádza sa vo vyhlásení.
Príkazy na vysídlenie sa od 18. marca týkali 260 miest, ktoré slúžili ako prístrešky pre viac ako 125-tisíc ľudí, čo viedlo k opakovanému presunu obyvateľstva.
Prístrešky ako terč útoku
Vyhlásenie tiež upozorňuje na opakované priame útoky proti takýmto prístreškom s tým, že sa stali bežnými. Ako príklad uvádza nedávne útoky na takzvanú humanitárnu zónu Mavásí, označenú Izraelom ako bezpečnú, či na budovu školy v meste Gaza, ktorá poskytovala prístrešie ľuďom utekajúcim pred bojmi a vzdušnými útokmi.
V októbri 2023 začal Izrael v Pásme Gazy vojenskú ofenzívu v reakcii na útok teroristického hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela zabili viac ako 1 200 ľudí a ďalších 251 ich uniesli ako rukojemníkov. Od začiatku vojny bolo pri izraelských útokoch podľa ministerstva zdravotníctva spravovaného Hamásom zabitých najmenej 53 977 Palestínčanov, píše agentúra AFP.