Na hlavný obsah

Košice chcú obnoviť staré, nevyužité budovy. Pomôže im umelá inteligencia, vyjadriť sa môžu aj obyvatelia

Takýchto budov je v meste približne 2500.

Košice chcú obnoviť staré, nevyužité budovy. Pomôže im umelá inteligencia, vyjadriť sa môžu aj obyvatelia
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Košice chcú dať starým nevyužitým budovám nový šat. Pomáhať má pri tom aj umelá inteligencia. Do diskusie sa môžu zapojiť obyvatelia mesta. Ide o projekt SAM-SAD, ktorý vychádza z filozofie takzvaných 15-minútových miest.

Takýchto budov je v Košiciach približne 2500. „Podstatné na tom projekte je, že sa ideme zaoberať nielen mestskými, ale všetkými verejnými budovami v našom meste,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Poliaček. „Štatisticky sa hovorí, že tri percentá budov v akomkoľvek meste sú nevyužité, alebo nie sú využité správne,“ upozornil.

„Preto by sme chceli vytvoriť digitálny nástroj pre mesto, aby vedelo spravovať svoj majetok a využívať ho účelom, ktorý je najvhodnejší pre danú lokalitu,“ potvrdila riaditeľka Creative Industry Košice Ivana Hanušovská.

“Zároveň to zapadá do našej misie v rámci 100 klimaticky neutrálnych a smart miest. Má to priniesť ten lepší priestor pre život tých obyvateľov,“ skonštatoval námestník primátora Košíc Marcel Gibód.

Obnove budov v Košiciach sa v Správach o 12.00 venovala redaktorka Miriam Palková:

Zdroj: STVR

Prvým krokom je mapovanie budov a identifikácia ich aktuálneho stavu. “Zároveň bude prebiehať ten mapping, napríklad na základe metodiky 15-minútového mesta. Identifikuje sa, v ktorej časti chýba aká služba, aká sa tam nachádza verejná budova, ktorá by mohla byť pretransformovaná,“ vysvetlila Hanušovská.

Zvýši to podľa nej kvalitu života v meste. „Budovy budú využívané vhodne, účelne, nie na základe subjektívneho rozhodnutia, ale na základe dát,“ vyhlásila.

Zapoja sa obyvatelia aj AI

Do procesu posudzovania využitia jednotlivých budov budú zapojení aj obyvatelia konkrétnych častí Košíc, v ktorých sa budovy nachádzajú.

„Tak cez tieto online a digitálne nástroje budú mať obyvatelia možnosť prispieť k diskusii o tom, čo by v tých priestoroch oni očakávali,“ spresnil Gibóda. Viacerí oslovení obyvatelia súhlasili s využívaním týchto budov a vítali aj možnosť vyjadriť sa k tejto záležitosti.

Pilotnou transformáciou by mala prejsť budova na Hlavnej 57. „Tam sa v dolných priestoroch na prízemí spravilo maratónske múzeum, ale zvyšná časť objektu je nevyužívaná,“ pripomenula Hanušovská. „Bude sa robiť simulácia na vybraný účel, ktorý nám dá odporúčací AI nástroj, na čo by mala byť využitá budova,“ dodala.

Projekt SAM-SUD potrvá do konca apríla 2029 a jeho súčasťou bude aj vytvorenie desiatich digitálnych dvojčiat vybraných budov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny