Argentínsky ľadovec Perito Moreno bol roky symbolom odolnosti voči klimatickým zmenám. Mnohí ľudia ho označujú za najkrajší na svete. Teraz je v ohrození ako ostatné, topí sa. Vedci hovoria o varovnom signáli.
Kus ľadu veľký ako dvadsaťposchodová budova padá. Turisti ohromení prírodným divadlom jasajú, no vedci krútia hlavou.
„Takto veľké kusy ľadu sme tu roky nevideli. Objavujú sa len posledných pár rokov. Voláme ich témpanos – obrovské ľadové bloky,“ povedal sprievodca Národným parkom Glacier Pablo Quinteros.
Ničivému efektu klimatických zmien sa v reportáži v relácii Správy venoval Michal Cimerman:
Perito Moreno patril medzi posledné veľké ľadovce, ktoré si napriek otepľovaniu udržiavali svoju veľkosť. Aj to sa však mení.
„Držal sa dlho, osemdesiat rokov. Ale od roku 2020 sa začal zmenšovať. Je to výnimočné, pretože ostatné ľadovce sa začali topiť omnoho skôr,“ vysvetlil expert na ľadovce Lucas Ruiz.
Najnovšie merania ukazujú, že Perito Moreno každoročne stráca takmer meter kubický ľadovej hmoty. Je to najrýchlejší pokles za posledné desaťročia.
Narušená rovnováha
„Priemerná teplota v regióne stúpa a zrážok je menej. Ľadovec preto stráca viac, ako dokáže nabrať. Rovnováha sa narušila,“ priblížil Lucas Ruiz.
Aj keď pohľad na Perito Moreno podľa turistov stále vyráža dych, výskumníci varujú, že jeho postupné rozpadanie sa môže byť začiatkom rýchleho topenia.
„Je to neuveriteľné. Žiadna fotka nedokáže zachytiť, aký je obrovský. Každý by to mal vidieť naživo,“ komentovala prírodný úkaz turistka z Brazílie Giovanna Machadová.
Perito Moreno bol dlhé roky dôkazom, že niektoré ľadovce dokážu klimatickej zmene odolať. Dnes už ale neodoláva ani on.