V nedeľu (18. 5.) sa na Námestí sv. Petra vo Vatikáne uskutoční inaugurácia novozvoleného pápeža Leva XIV. Očakáva sa príchod svetových lídrov a prítomnosť niekoľkých desiatok tisíc ľudí. Pápež si prevezme dva symbolické predmety. Informoval o tom zahraničný portál Skynews. Čo všetko môžeme očakávať?
Bohoslužba sa začne o 10.00 h miestneho času, pápež na miesto jej konania príde v pápežskom aute, tzv. papamobile, odkiaľ bude mávať davu.
Pápež František napríklad prišiel na inauguráciu v otvorenom džípe namiesto nepriestrelného papamobilu. V polovici cesty vystúpil, aby pobozkal hlavu dieťaťa a podal ruku telesne znevýhodnenému mužovi. V ten deň si obliekol bielu pápežskú sutanu a čierne topánky.
Príprave pápeža na inauguráciu sa v Správach venoval redaktor Miroslav Lyko:
Nový pápež následne vstúpi za sprievodu kardinálov do baziliky. Pri tejto špeciálnej príležitosti mu pred náboženskými osobnosťami, kráľovskou rodinou aj svetovými lídrami odovzdajú dva významné predmety. Tie symbolizujú jeho nové pápežské právomoci.
Jedným z predmetov, ktoré prevezme, je prsteň rybára – zlatý pečatný prsteň, ktorý sa odlieva vždy špeciálne pre nového pápeža, zvyčajne s podobizňou svätého Petra. Svoje pomenovanie nesie po prvom pápežovi svätom Petrovi, ktorý bol rybárom. Umiestňuje sa na prst pravej ruky.

Prsteň je symbolom nielen začiatku, ale i konca pápežského úradu. Po pápežovej smrti ho zničí kardinál kamerlengo – jeden z najvyšších hodnostárov pápežskej kúrie.
Počas inaugurácie mu odovzdajú aj pálium z jahňacej vlny. Látka predstavuje symbol Dobrého pastiera a pred začiatkom omše sa umiestňuje na plecia pápeža.

Súčasťou liturgie je tzv. akt poslušnosti, ktorý prejavujú prítomní kardináli pokľaknutím. Úctu pápežovi prejavuje trojčlenná delegácia kardinálov: kardinál-biskup, jeden kardinál-kňaz a jeden kardinál-diakon, uvádza Tlačová kancelária konferencie biskupov Slovenska.
Nasleduje homília Leva XIV., v ktorej bude hovoriť o témach svojho pontifikátu. Bohoslužba bude trvať pravdepodobne tri hodiny a ukončí ju slávnostným požehnaním. Pápež sa následne stretne s niektorými svetovými lídrami.
Do polovice 20. storočia pápeži nosili aj honosnú korunu, tzv. pápežskú tiaru, ktorá bola súčasťou korunovácie. Naposledy ju použil Pavol VI. v roku 1963, kedy sa uskutočnil posledný korunovačný obrad.

Kto príde
Ako uvádza Skynews, britského kráľa Karola III. bude na inaugurácii zastupovať princ Edward. Svoju účasť plánuje aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý je zároveň počas jeho pobytu vo Vatikáne ochotný rokovať s inými svetovými lídrami.
Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak prezradil, že Lev XIV. počas telefonátu so Zelenským povedal, že je pripravený takéto stretnutia sprostredkovať.
Zatiaľ nie je isté, či príde britský premiér Keir Starmer, ktorý sa zúčastnil Františkovho pohrebu. Neznáma je aj účasť amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Svoj príchod potvrdil kanadsky premiér Mark Carney, ktorý sa chce počas svojej prítomnosti v Ríme stretnúť s ďalšími svetovými lídrami.
Do Ríma tiež odcestuje slovenský prezident Peter Pellegrini, spoločne s podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nom. SNS).
Hlava štátu bude mať po skončení omše príležitosť pápežovi osobne k jeho zvoleniu zablahoželať. Svätej stolici chce takisto vyjadriť podporu Slovenska v spoločnom úsilí o presadzovanie mieru, dialógu a vzájomného porozumenia vo svete, informoval TASR.