Prípad smrti bezdomovca rukou policajta či prípad človeka so zlomenými pätami v nelegálnom priestore. Aj o tom diskutovali poslanci v parlamentnom ľudskoprávnom výbore.
Na druhý pokus sa totiž podarilo verejnému ochrancovi práv (VOP) odprezentovať Mimoriadnu správu o porušovaní základných práv a slobôd policajným zborom. Hoci väčšina členov výboru považovala správu za dôležitú, nepodporila ju ani polovica.
Aby človek, ktorý sa dostane do policajnej moci, mal istotu, že sa s ním bude jednať spravodlivo, aby policajná moc nebrala viac práv ako aj prináleží, ale aj aby národná rada mala väčšiu kontrolnú právomoc nad policajným zborom – aj o tom je ombudsmanova mimoriadna správa.
Správe VOP o policajnom násilí sa v reportáži v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka STVR Anna Lačoková:
Podľa podpredsedu ľudskoprávneho výboru Petra Polláka z hnutia Slovensko je potrebné hovoriť o policajnej brutalite, no zároveň aj meniť legislatívu, „aby sa predišlo takýmto skutkom zo strany polície, samozrejme to potom nevrhá aj pozitívne svetlo na políciu, keďže snažíme sa veriť tomu, že stále ide o zlyhanie jednotlivcov, lenže tých zlyhaní jednotlivcov je pomerne dosť“.
Poslanec Smeru-SD Peter Sokol tiež vníma potrebu zdokonalenia policajného systému, čo sa týka možno kontrol aj prevencie. „Treba si všeobecne zobrať, že spoločenská situácia je dosť napätá a vznikajú situácie konfliktné, ktoré by nemuseli byť,“ skonštatoval.
Práve také odporúčania v správe ponúka VOP Róbert Dobrovodský. „Telové kamery, poctivejšie spisovanie úradných záznamov, keď policajt použije nejaký donucovací prostriedok, úradné záznamy. Každé z obmedzenia slobody alebo zásahu do integrity by mal vidieť nadriadený, lepšie vzdelávanie policajtov,“ vymenoval.
Maškarová: Reflektujeme na každé odporúčanie
Policajná prezidentka Jana Maškarová však reagovala, že väčšina odporúčaní je už aplikovaná v legislatíve. „Každé jedno odporučenie, ktoré je dané policajnému zboru, my naň reflektujeme, ale neberieme to určite ako systémové zlyhania. Veľa nedostatkov, ktoré VOP v mimoriadnej správe uviedol, idú o viac-menej o individuálne zlyhania jednotlivých policajtov,“ povedala Maškarová.
Ombudsman zase upozorňuje, že keď sa opakovane objavujú správy o policajnom násilí, musí štát nazerať na problém ako na systematický, nie len ako na individuálny. Víta však, že sa na jeho odporúčania sprísnia určité veci zmenou zákona o policajnom zbore.
„Aby bola aj napríklad povinnosť druhého člena hliadky okamžite informovať o určitom zlyhaní svojho kolegu a keď je to dané ako povinnosť nesplní sa, bude riešený policajt disciplinárne,“ , priblížila štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská. Policajný zbor už testuje aj telové kamery, čoskoro by mali byť uplatňované v praxi.