Na hlavný obsah

Návštevníkov akvaparkov po celom Slovensku ubudlo, lístky zdraželi. DPH pri vodnom relaxe sa zmenila

Vodný relax nedostal zvýhodnenú daňovú sadzbu.

Návštevníkov akvaparkov po celom Slovensku ubudlo, lístky zdraželi. DPH pri vodnom relaxe sa zmenila
Ilustračná snímka návštevníkov akvaparku. Foto: STVR

Vodný relax na Slovensku stráca klientov. Prevádzkovateľom vodných parkov a kúpalísk klesol tento rok počet návštevníkov. Pripisujú to dani z pridanej hodnoty. Od nového roka totiž v rámci konsolidácie stúpla z desať na 23 percent. Odrazilo sa to na vyššej cene vstupného.

Aquapark v Dolnom Kubíne vlastní mesto. Ľudia ho využívajú na šport, plavecké výcviky, ako aj rekreáciu.

„Od začiatku roka, od zvýšenia DPH-čky, nám tá návštevnosť za prvé štyri mesiace klesla takmer o 20 percent, keď ju porovnávame s minulým rokom,“ potvrdil primátor mesta Ján Prílepok.

Podľa Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární sa záujem v tomto segmente znížil naprieč celým Slovenskom. Napríklad aj v Dunajskej Strede.

„Mali sme pokles jednodňových návštevníkov, cirka o päť percent, čo je v našich pomeroch veľmi významné,“ skonštatoval prezident Slovenskej asociácie aquaparkov, kúpalísk a plavární Gabriel Somogyi.

Vplyvom zvýšenej DPH na kúpaliská či akvaparky sa v Správach z regiónov venoval redaktor Erik Vrábel:

Zdroj: STVR

Výnimkou boli vodné parky v blízkosti lyžiarskych stredísk. Na Liptove zaznamenali len mierny pokles návštevnosti. Podobne aj v Poprade. „Čo sa týka výnosov, sú o niečo nižšie, hlavne kvôli vyššej DPH v porovnaní s rokom 2024,“ povedal prevádzkový riaditeľ Aquacity Poprad Peter Gurčík.

DPH pre vodný relax

Konsolidačný balíček opatrení platný od januára počítal so znížením dane z pridanej hodnoty pre ubytovacie a gastroprevádzky. Vodný relax sa medzi zvýhodnenú sadzbu nedostal. DPH pre vodné parky stúpla z desiatich na 23 percent.

„Tento nárast sme neboli schopní absorbovať ako mesto ani ako spoločnosť,“ uviedol Prílepok. „Neboli by prostriedky na zaplatenie energií. Chýbali by prostriedky na mzdy, takže bolo nevyhnutné, aby sme to zvýšenie premietli v tej cene,“ vysvetlil.

„My, ako počúvame tých našich návštevníkov, ľudia majú už menej peňazí a naše služby nie sú nevyhnutné ku každodennému životu,“ zhodnotil Somogyi.

Podľa ministerstva cestovného ruchu bolo na prilákanie návštevníkov kľúčové zníženie dane pre gastrosektor a ubytovacie služby.

„Dôsledky konsolidačných opatrení sa budú priebežne vyhodnocovať. Podľa vývoja aktuálnej situácie môže minister otázku zmiernenia týchto dosahov otvoriť na rokovaní vlády,“ uviedlo v stanovisku Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

Konsolidácia je podľa rezortu financií potrebná na zlepšenie stavu verejných financií a príjmov štátu. „Vzhľadom na to nie je aktuálne možné prijať kroky smerujúce k zmene sadzby DPH v danom prípade,“ dodal rezort vo vyhlásení.

„Riešenie je, samozrejme, prilákať čo najviac ľudí a konsolidovať náklady,“ vyhlásil Gurčík. „Aj keď sú náklady, ktoré vieme konsolidovať našim pričinením, a sú náklady, ktoré nevieme ako sú mzdové, energie, atď.,“ skonštatoval.

Prevádzkovatelia vodného relaxu sa zhodujú, že budú musieť návštevníka zaujať inak. Napríklad novými atrakciami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika