Na hlavný obsah

Nedeľné politické diskusie majú na Slovensku tradíciu už desiatky rokov. Názory na návrh Roberta Fica sú v koalícii rôzne

Návrh by podporilo opozičné KDH.

Nedeľné politické diskusie majú na Slovensku tradíciu už desiatky rokov. Názory na návrh Roberta Fica sú v koalícii rôzne
Archívna snímka (30. 5. 2010) - premiér R. Fico v štúdiu STV tesne pred začatím politickej relácie "O 5 minút 12". Foto: TASR/Martin Baumann

Návrh premiéra Roberta Fica (Smer-SD) opustiť koncept politických diskusií v nedeľu vyvolal zmiešané reakcie. V koalícii aj opozícii sú názory za aj proti. Predseda vlády tvrdí, že chce odbremeniť víkendový priestor. Pravidelné nedeľné diskusie majú už 35-ročnú tradíciu. Po Nežnej revolúcii to bola platforma otvorenej politickej debaty v rodiacej sa demokracii.

„Som pripravený podpísať dohodu všetkých predsedov politických strán, ktorá by viedla k tomu, že oslobodíme občanov SR od politických tlačových konferencií a diskusií, ktoré pravidelne majú k nedeľnému obedu,“ vyhlásil Fico.

Premiér navrhuje presunúť politické diskusie na iný deň v týždni, pretože podľa neho by nedeľa mala byť dňom pokoja. Maratón nedeľných debát sa začína o 10.00 h a končí sa niečo pred 14.00 h poobede. Ak sa Robert Fico na zmene s ostatnými stranami nedohodne, chce každú nedeľu pred začiatkom prvej diskusnej relácie organizovať tlačové konferencie.

Návrhu Roberta Fica presunúť nedeľné diskusné relácie a ich histórii sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Jakub Horáček:

„Mám na to svoje vlastné dôvody, pretože či sedím alebo nesedím v diskusnej relácií, tak vždy je moje meno stokrát spomínané a kritizované,“ povedal Fico.

„V každej debate má nejakého svojho poskoka, ktorý ho tam môže obhajovať,“ reagoval poslanec NR SR Igor Matovič (hnutie Slovensko).

Koaličný partner Roberta Fica jeho nápadu zrušiť nedeľné debaty nerozumie. „Robiť v nedeľu tlačovky a povedať, že nechcem politiku, tak sa to trošku bije,“ zhodnotil podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS).

„To naozaj nie je jeho záležitosť, to rozhodujú televízie, médiá,“ povedal poslanec NR SR Michal Šimečka (PS). Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) to považuje za perfektný nápad. „Ja by som mohol pokračovať v stavaní lega, ktoré nemám dostavané so svojim synom,“ uviedol.

„Občania majú na výber, chcú pozerať v nedeľu? Budú pozerať, keď nechcú pozerať, pôjdu do prírody,“ poznamenal poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).

„Myslíme si, že počas pracovného týždňa je v médiách dostatok priestoru na vyjadrenia politikov tak z koalície, ako aj opozície. KDH je preto pripravené podporiť návrh o nedeli bez politických diskusií,“ informovalo v písomnom stanovisku Kresťanskodemokratické hnutie.

„Nemali by sa zrušiť víkendové diskusie, lebo už sú tak zaužívané na Slovensku,“ podotkol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Začiatky nedeľných diskusií

Začiatky pravidelných politických diskusií siahajú do obdobia krátko po Nežnej revolúcii, keď sa v Československu otváral mediálny priestor pre slobodnú diskusiu. S myšlienkou vytvoriť verejný formát, v ktorom by politici čelili otázkam moderátora aj oponentov, prišla najprv Praha.

Po rozdelení federácie na ne nadviazala aj Slovenská televízia, ktorá si tento formát osvojila ako pevný prvok nedeľného vysielania. Kedysi to bola relácia Kroky, neskôr O 5 minút 12. To, že sa uplatnili práve v nedeľu, má svoj sociologický kontext.

Cez pracovný týždeň, keď ľudia prichádzajú unavení z práce, tak skôr majú tendenciu hľadať v televízii a médiách nejaké formy oddychu. Preto nedeľa sa asi videla tvorcom týchto formátov ako vhodnejší čas a vlastne dodnes o tom svedčí sledovanosť politických diskusií,“ odôvodnila sociologička Zuzana Kusá.

Tie majú v nedeľu stabilné publikum, pričom podľa aktuálnych štatistík najviac divákov oslovuje relácia verejnoprávnej Slovenskej televízie. O 5 minút 12 si dlhodobo udržiava vedúce postavenie, pričom od začiatku roka ju priemerne sleduje vyše 400-tisíc divákov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko