Členské štáty Európskej únie sa tento týždeň dohodli na spustení takzvaného projektu SAFE. Pomocou neho budú môcť spoločne nakupovať vojenské vybavenie. Program môže poskytnúť úvery až do výšky 150 miliárd eur. Podľa analytika je spoločný nákup efektívny.
Posilnenie obranyschopnosti sa stalo jednou z hlavných priorít Európskej komisie. Cieľom je, aby Únia zbrojila. Vo veľkom a spoločne. Dopomôcť k tomu má aj takzvaný program SAFE.
„Nebude to určite prvý ani posledný krok týmto smerom, ale je dôležitý k tomu, aby členské štáty EÚ boli motivované spoločne zaobstarávať vojenské technológie. Keď budete nakupovať spoločne, môžete nakupovať väčšie množstvo a tým môžete dostať lepšiu cenu,“ uviedol analytik z Inštitútu medzinárodných vzťahov v Prahe Matúš Halás.
Snahu o znovuvyzbrojenie Európy podnietila nielen ruská vojna na Ukrajine, ale aj zmena politiky v Bielom dome. Podľa členských štátov Únie už Spojené štáty nie sú takým garantom bezpečnosti, ako tomu bolo donedávna.
„Čím viac investujeme do vybavenia našich armád, tým lepšie odradíme tých, ktorí nám chcú ublížiť,“ vyhlásilo poľské predsedníctvo v Rade Európskej únie.
O novom nástroji EÚ z Bruselu v Správach informovala redaktorka Karolína Kučerová:
Rakety, delostrelectvo i munícia
Nový špecializovaný nástroj poskytne členským štátom pôžičky až do výšky 150 miliárd eur.
„Je to výhodné kvôli tomu, že je to za minimálnu maržu, úroky sú veľmi nízke a je tam 40-ročná splatnosť. Niektoré projekty, ktoré dnes máme, je možné refinancovať z tohto projektu, či už je to nákup pásových transportérov alebo kolesových obrnených transportérov,“ vysvetlil minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
Program SAFE umožní členským štátom spoločne nakúpiť napríklad rakety, delostrelectvo, bezpilotné lietadlá či muníciu.
„Je tam toho veľa, ale čo je asi najaktuálnejšie a čo najviac horí, a čo najviac chýba v Európe, je protivzdušná obrana, systémy protivzdušnej obrany. Sú to veľmi ťažké systémy, je to komplikované na výrobu a je tam veľmi dlhá čakacia doba,“ skonštatoval Halás.
Pôžičky na projekty, ktoré podporujú obranu a európsky zbrojársky priemysel, budú môcť získať aj štáty mimo Únie. Napríklad Ukrajina. Záujem prejavilo aj Spojené kráľovstvo.