Na hlavný obsah

Od nástupu ministra Šaška sa vstup inovatívnych liekov takmer úplne zastavil, upozorňujú farmaceutické spoločnosti

Minister to považuje len za nepochopenie ďalších krokov.

Od nástupu ministra Šaška sa vstup inovatívnych liekov takmer úplne zastavil, upozorňujú farmaceutické spoločnosti
Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vstup inovatívnych liekov na Slovensko sa od nástupu ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) takmer úplne zastavil. Upozornila na to Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR deklarovalo, že robí všetko pre to, aby pacienti mali ešte väčší prístup k liekom. Preto pristupuje v rámci reformy liekovej politiky k zmene vyhlášky. Podľa asociácie pripravovaná vyhláška zhorší dostupnosť liekov a pacienti budú čakať dlhšie ako doteraz.

„Od nástupu nového ministra zdravotníctva v októbri 2024 až do konca roka 2024 nebolo vydané rozhodnutie o zaradení do systému úhrad z verejného poistenia ani pre jeden nový inovatívny liek,“ ozrejmila AIFP.

MZ sa domnieva, že nespokojnosť AIFP pramení len z nepochopenia pripravovaných krokov. „MZ SR je v zmysle platnej legislatívy povinné v procese kategorizácie prihliadať na to, aby finančné prostriedky, s ktorými hospodária zdravotné poisťovne, postačovali na úhradu liekov, zdravotníckych a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia,“ uviedol rezort.

Ozrejmil, že proces kategorizácie prebieha každý mesiac. Kategorizačná komisia zasadá, rokuje a vydáva odborné odporúčanie pre ministra v zákonom stanovených lehotách. „Ako o zaradení liekov, tak aj o podnetoch, ktoré MZ dostáva od odborných spoločností,“ doplnil.

Šaško nepodpisuje zmluvy, tvrdí asociácia

Asociácia spresnila, že za prvé tri mesiace roka 2025 bolo vydané rozhodnutie o kategorizácii na dva lieky. Aj to na základe zmlúv, ktoré boli podpísané ešte predchádzajúcou ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou.

Podotkla, že Šaško prestal podpisovať zmluvy s výrobcami liekov a plánuje zverejniť vyhlášku, ktorá zastavenie inovácií zakotví ako nový štandard.

„Tento stav, keď ministerstvo prestalo prijímať rozhodnutia o vstupe nových liekov, znamená zastavenie pozitívneho trendu z predošlých dvoch rokov,“ okomentovala situáciu výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová.

Priblížila, že v rokoch 2022 a 2023 vstúpilo do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia 33 a 35 nových inovatívnych liekov. V roku 2024 celkovo už len 17 liekov. Aj napriek zlepšeniu v posledných rokoch Slovensko podľa AIFP stále nedoťahuje investičný dlh z rokov 2011 až 2018, keď do úhrad takmer nepribúdali inovatívne lieky.

Pálešová ozrejmila, že rozpočet na liečbu je limitovaný. Zdravotné poisťovne už teraz uvádzajú, že na inovatívnu liečbu neexistuje dostatok finančných prostriedkov.

Najviac zasiahnuté sú osoby so zriedkavými chorobami

„Závažne chorí pacienti na Slovensku, ktorí už dnes majú preukázateľne horší prístup k štandardnej modernej liečbe ako priemer Európskej únie (EÚ), sa tak k liečbe už s pomocou štátu možno vôbec nedostanú,“ podotkla.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) upozornila, že onkologickí, neurologickí a pacienti so zriedkavými diagnózami sú najviac zasiahnutí oneskoreným prístupom k moderným liekom.

„Rozumieme potrebe efektívneho využívania verejných financií a snahám o konsolidáciu. No šetrenie na zdraví, osobitne na tých najzraniteľnejších pacientoch, je najdrahšou cestou,“ konštatovala AOPP. Z dlhodobého hľadiska to podľa nej spôsobuje vyššie náklady na liečbu komplikácií, predčasné úmrtia, či straty na pracovnej produktivite.

AIFP pripomenula, že v prípade ďalšieho zhoršovania prostredia budú farmaceutické spoločnosti postupne Slovensko vyraďovať zo svojich investičných plánov. „Bude tu menej klinických skúšaní. Niektoré lieky, ktoré sú štandardom v iných krajinách EÚ, sa sem vôbec nedostanú. Farmaceutické spoločnosti budú priorizovať iné trhy,“ vysvetlila.

Pod priemerom EÚ

AIFP zároveň poukázala aj na rebríček Európskej federácie farmaceutických priemyselných asociácií, podľa ktorého má Slovensko dostupných len 27 percent nových inovatívnych liekov z rokov 2020 až 2023. Priemer EÚ je pritom 46 percent. Priemerná čakacia doba na nový liek je na Slovensku 797 dní, čo je o 219 dní viac než priemer EÚ.

MZ odkázalo v reakcii aj na minuloročné stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu SR, ktorý vyzval na výraznejšiu podporu vstupu generických a biologicky podobných liekov či zníženie hranice nákladovej efektívnosti pre proces kategorizácie liekov.

Zástupcovia výrobcov generických a biosimilárnych liekov však upozornili, že Slovensko zaostáva v ich využívaní za európskym priemerom. Bez systémových zmien podľa nich taktiež hrozí ďalší pokles dostupnosti týchto liekov a ohrozenie udržateľnosti systému.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko