Opozícia žiada pre medializované informácie o luxusných vilách postavených z eurofondov poslanecký prieskum v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Zvolať ho však môže len parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo, ktorý v pondelok (19. 5.) nebol uznášaniaschopný. Neprišli koaliční poslanci.
Koaliční poslanci sa z neúčastni na výbore ospravedlnili. Neprišiel ani predseda výboru, nezaradený Ivan Ševčík, ani minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru-SD, hoci boli vo vedľajšej miestnosti.
Ivan Ševčík povedal, že sa nedostavil pre vyhrážky opozície. „Ak sa mi opozičný poslanec vyhráža, že ak neotvorím výbor, že mi obtrhá generálske výložky z uniformy, a zdôraznil to, tak akože sa mám z toho položiť, otvoriť výbor, lebo sa bojím? Pokiaľ tu nastane normálne, slušné, korektné jednanie, tak budeme jednať,“ hovorí.
Žiadosti opozície ohľadom poslaneckého prieskumu v PPA sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Katarína Borovská:
Opozícia tak mohla iba neformálne diskutovať. Počas diskusie však prišiel tajomník výboru, ktorý poslancom oznámil, že v zasadacej miestnosti nemôžu diskutovať. Poslankyňa Tamara Stohlová z PS to kritizuje. „Potom ho pošle druhýkrát, keď my s tým nesúhlasíme, s tým, že sa nám vyhráža, že nám zhasne, ako by sme teda nevedeli potme diskutovať,“ tvrdí.
Poslanec Alojz Hlina zo SaS, ktorý adresoval slová predsedovi výboru Ivanovi Ševčíkovi vo videu na sociálnej sieti, uznal, že nešlo o vhodný slovník. Fungovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry označil za hanbu. „Sme členom Európskej únie a určitý dosah na procesy u nás má aj Brusel. Verím, že tam nájdeme niekoho, kto bude počúvať na to, že PPA je mafiánske hniezdo,“ uviedol.
Zmarené výbory
Opozícia tvrdí, že koalícia im zmarila štrnásť zo 16-tich výborov. Plánujú teda zvolať ďalší po riadnom zasadnutí 14. mája. Marián Čaučík z KDH hovorí, že do úvahy prichádza aj novela rokovacieho poriadku, aby sa podobným situáciám zabránilo. „Takto výbory nemôžu fungovať. Musí tu byť šanca na aktivitu poslancov, aj keď nie všetkých. Opoziční poslanci sú tu na to, aby sme nastavovali zrkadlo vláde,“ uvádza.
Opozícia sa zhoduje, že ak sú pochybnosti o korupcii v súvislosti s luxusnými vilami a minister ich chce vyvrátiť, poslanecký prieskum je vhodným spôsobom. V opačnom prípade podľa nich koaliční poslanci kryjú podvody Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Šéf rezortu Richard Takáč si stojí za tým, že výzva od PPA bola správna.
„Tieto výzvy boli aj v iných krajinách Európskej únie, tú výzvu nám odsúhlasovala Európska komisia. To, že niekto mal spraviť nejakú výzvu a mal z toho niečo zrealizovať a teraz to tak nie je, je jeho problém. Bude z toho znášať nejaké následky z pohľadu sankcií,“ dodal s tým, že ak sa poslanci zídu na riadnom výbore, bude konštruktívne diskutovať.