Na hlavný obsah

Palestínci vystavení hladomoru stále čakajú na humanitárnu pomoc: Prišlo 200 kamiónov, no podľa OSN to nestačí

Z pomoci sa distribuuje zatiaľ menej ako polovica.

Palestínci vystavení hladomoru stále čakajú na humanitárnu pomoc: Prišlo 200 kamiónov, no podľa OSN to nestačí
Vysídlení Palestínčania stoja v rade v komunitnej kuchyni. Foto: TASR/AP/Jehad Alshrafi

Organizácia Spojených národov (OSN) potvrdila, že do Pásma Gazy sa dostalo takmer 200 kamiónov s humanitárnou pomocou, distribuuje sa z nej zatiaľ menej ako polovica. Je to výrazne menej, ako by obyvateľstvo vystavené hladomoru potrebovalo.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu najnovšie priznal, že jeho vláda poslala Hamasu peniaze, aby vytvorila rozkol s palestínskou samosprávou.

Izraelská spravodajská služba Šin Bet odhaduje, že mohlo ísť o 30 miliónov dolárov (takmer 26,5 milióna eur) mesačne.

Múka, detská výživa aj lekárske vybavenie či lieky by sa mali dostať do hladom sužovaného Pásma Gazy. Hovorca OSN Stéphane Dujarric v stredu (21. 5.) večer informoval, že kritický materiál ako hygienické výrobky a palivo, izraelské úrady však na priechod Kerem Šalom dodať neumožnili.

Distribúcii humanitárnej pomoci do Pásma Gazy sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Elena Seeber:

Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa Izrael musí vyhnúť humanitárnej kríze v Pásme Gazy, aby si tak zaistil možnosť rokovať.

Tel Aviv je podľa neho ochotný prijať dočasné prímerie kvôli výmene rukojemníkov. Pásmo Gazy však bude celé pod jeho kontrolou. Hamas údajne stále zadržiava asi 20 ľudí. Humanitárna pomoc by podľa Netanjahua sa mala dodávať z Izraelom kontrolovanej zóny na juhu Pásma.

„Ide o to izolovať Gazu od Egypta. Na juhu Filadelfský koridor prevádzkuje Izrael, takže v zásade ide o to nejako kompletne izolovať Gazu od arabských krajín. Mať tam prístup výlučne s Izraelom kontrolovaného územia a tým pádom zamedziť možným dodávkam zbraní či aj humanitárnej pomoci inou cestou než cez izraelskú kontrolu,“ vysvetlil Attila Kovács z Univerzity Komenského.

Izrael pre svoj postup v Pásme Gazy v poslednom čase stratil podporu viacerých európskych štátov, vrátane Európskej únie, ktorá sa rozhodla revidovať asociačnú dohodu s Izraelom.

Neprežilo 29 detí a seniorov

V posledných dňoch zomrelo v Pásme Gazy v dôsledku hladu 29 detí a starších ľudí a tisíce ďalších sú ohrozené. Uviedol to vo štvrtok (22. 5.) podľa agentúry Reuters palestínsky minister zdravotníctva Madžíd Abú Ramadán.

Izraelská vláda cez víkend oznámila, že povolí obmedzený dovoz pomoci do Pásma Gazy, voči ktorému od marca uplatňuje blokádu, ktorá sa vzťahuje aj na humanitárnu pomoc.

Humanitárne organizácie však varovali, že ani teraz do Pásma neprúdi dostatok potravín. Medzitým vo štvrtok izraelské útoky v Pásme Gazy zabili podľa civilnej obrany 52 ľudí.

„Za posledných niekoľko dní sme prišli o 29 detí,“ povedal Abu Ramadan novinárom a dodal, že tieto úmrtia ‚súviseli s hladom‘. Neskôr podľa agentúry Reuters spresnil, že medzi mŕtvymi sú aj starší ľudia.

Na otázku, či sa môže vyjadriť k predchádzajúcemu vyjadreniu zástupcu OSN Toma Fletchera pre BBC, že bez pomoci by v Pásme Gazy mohlo zomrieť hladom 14-tisíc detí, minister odpovedal, že „toto číslo je veľmi reálne a možno podhodnotené“.

Ako kvapka v mori

Izrael uviedol, že v stredu povolil vstup do Pásma Gazy stovkám nákladných vozidiel s detskou výživou a zdravotníckym vybavením. Podľa agentúry Reuters sa potraviny začnú dostávať k najzraniteľnejším obyvateľom pásma Gazy vo štvrtok.

„Niektoré pekárne začnú dodávať múku na chlieb a očakávame, že distribúcia chleba sa začne ešte vo štvrtok,“ povedal Amjad Shava z palestínskej siete mimovládnych organizácií v Gaze. Podľa jeho slov hranicu zatiaľ prekročilo 90 nákladných áut. „Počas prímeria sem prichádzalo 600 kamiónov denne. To znamená, že súčasné množstvo je ako kvapka v mori,“ povedal.

Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 v reakcii na teroristický útok Hamasu a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela zabili 1 200 ľudí a ďalších 251 zajali ako rukojemníkov.

Odvtedy bolo podľa najnovšie zverejnených údajov ministerstva zdravotníctva pri izraelských útokoch v Gaze zabitých viac ako 53 600 Palestínčanov.

O humanitárnej kríze v pásme Gazy a dodávkach pomoci zo zahraničia sme sa v Aktuálne :24 rozprávali s Jánom Ostroluckým z organizácie Človek v ohrození:

Funguje niekoľko pekární

Svetový potravinový program (WFP) vo štvrtok informoval, že po obnovení dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy tam začalo fungovať niekoľko pekární. Dlhší čas boli doteraz nefunkčné pre nedostatok základných surovín.

„Niekoľko pekární na juhu a v strede Gazy obnovilo pečenie chleba po tom, čo desiatky nákladných áut mohli konečne vyzdvihnúť náklad z hraničného priechodu Kerem Šalom a doručiť ho počas noci,“ uvádza sa vo vyhlásení WFP.

„Tieto pekárne sú teraz v prevádzke a distribuujú chlieb prostredníctvom kuchýň s teplým jedlom,“ dodal WFP. Organizácia upozorňuje, že ide „kvapku v mori“ a situácia v Pásme Gazy je naďalej katastrofálna.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál