Použiť na Ukrajine jadrové zbrane doteraz nebolo a snáď ani nebude potrebné, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Vyjadril sa tak v rozhovore s novinárom ruskej štátnej televízie Pavlom Zarubínom. Televízia zverejnila časť rozhovoru, ktorý odvysiela v nedeľu (4. 5.) večer pri príležitosti 25. výročia (7. mája) Putinovho uvedenia do funkcie prezidenta.
„Máme dostatok síl a prostriedkov, aby sme to, čo sa začalo v roku 2022, doviedli do logického konca s výsledkom, ktorý Rusko požaduje,“ povedal Putin.
Rusko možné prímerie podmieňuje okrem iného tým, že získa štyri čiastočne okupované oblasti na východe Ukrajiny a polostrov Krym, ktorý anektovalo. Anexiu ostatné štáty neuznávajú a Moskva nekontroluje celé územie, ktoré si oficiálne nárokuje.
Plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu začalo Rusko na Putinov rozkaz 24. februára 2022. Putin vtedy okrem iného povedal, že Rusko sa bude usilovať o „demilitarizáciu a denacifikáciu“ Ukrajiny.
Druhý z týchto cieľov sa zvyčajne chápe ako požiadavka na zmenu režimu. Štátna tlačová agentúra RIA Novosti však v apríli 2022 uviedla, že „denacifikácia bude nevyhnutne tiež deukrajinizáciou“ a „Ukrajina jasne nemôže byť zachovaná ako názov plne denacifikovaného štátneho útvaru“.
Americký prezident Donald Trump sa od svojho návratu do Bieleho domu tento rok v januári snaží obe strany prinútiť k zastaveniu bojov. Ukrajina už skôr súhlasila s americkým návrhom na prímerie, a to bez podmienok.
Naopak Rusko sa zatiaľ jasne nevyjadrilo. Hovorí však o tom, že je myšlienke naklonené. Spojené štáty medzitým pohrozili, že ak sa cesta k prímeriu neotvorí, snahy sprostredkovať mier zanechajú.