Denník El País sa rozprával s americkou odborníčkou na občianske vojny. Politologička už počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa – najmä po pandémii a útoku na Kapitol – zbadala v USA podobné „príznaky nestability“, aké videla v konfliktoch v Juhoslávii, Sýrii a Iraku. Čisté demokracie a čisté autokracie nikdy nesklznú do občianskej vojny, hovorí.
Lenže Barbara Walterová, profesorka politológie na Kalifornskej univerzite v San Diego, radí Spojené štáty medzi anokracie, kde riziko existuje. Rýchle upadanie kvality systému a nástup anarchie ho ešte zvyšuje.
O Trumpovych autoritárskych sklonoch si v denníku El País v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače prečítala redaktorka STVR Miroslava Neira Cuellar Hospodárová:
Autokrati už nepotrebujú urobiť štátny prevrat. Najjednoduchším spôsobom, ako sa stať diktátorom, je kandidovať ako populista, nechať sa legálne zvoliť a potom veľmi pomaly v zákulisí začať odstraňovať kontrolu výkonnej moci.
Viktor Orbán v Maďarsku to podľa nej urobil ako prvý, vytvoril autoritársku príručku a Trump si ju určite naštudoval, hovorí. Obaja to navyše robia s aroganciou, pretože ich priaznivci to tak majú radi.
Ľudia budú protestovať len veľmi slabo. Keď je napadnutý jednotlivec, spoločnosť alebo univerzita, každý totiž koná vo vlastnom záujme – nespolupracujú a všetci nakoniec prehrajú. Aj keď americká ústava neumožňuje tretie funkčné obdobie, profesorka nevylučuje, že sa to Donald Trump pokúsi.
Existuje aj precedens pre tretie a dokonca aj štvrté funkčné obdobie Franklina D. Roosevelta počas vojny, byť vo vojne s inou krajinou alebo násilnou extrémistickou skupinou, by mohol využiť aj súčasný šéf bieleho domu ako zámienku.