Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok (9. 5.) stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine. Fico prisľúbil, že Slovensko bude vetovať návrh EÚ na úplne zastavenie dovozu energií z Ruska do Európy. Takto o stretnutí informovali agentúry AP a AFP.
Pobaltské krajiny Estónsko, Lotyšsko a Litva, ktoré susedia s Ruskom, začiatkom týždňa oznámili, že uzavrú svoj vzdušný priestor pre lietadlá prevážajúce lídrov Srbska a Slovenska do Moskvy z bezpečnostných dôvodov.
Agentúra AFP napísala, že Fico ignoroval kritiku zo strany Európskej únie, ktorá ho pred cestou do Moskvy varovala.
„Naopak, bola to česť prijať pozvanie, ktoré som s radosťou akceptoval,“ povedal Fico počas stretnutia s Putinom, ktoré odvysielala ruská štátna televízia. Fico zákaz preletu označil za „smiešnu detinskú hru“.
Putin Ficovi za návštevu poďakoval, pričom okomentoval aj Ficove „logistické problémy“. „Myslím si, že tí, ktorí sa vám snažili zabrániť v ceste, si opäť uvedomili, že je lepšie to nerobiť,“ povedal Putin. „Aj tak dosiahnete svoje ciele.“
Fico vyhlásil, že Slovensko bude vetovať návrh EÚ na úplné zastavenie dovozu energií z Ruska do Európy, ak si takýto krok bude vyžadovať jednomyseľný súhlas členských štátov.
Ruský prezident prisľúbil, že sa bude snažiť o obnovenie bilaterálnych vzťahov so Slovenskom, ktoré je členom EÚ a NATO. Tieto vzťahy podľa neho „de facto zmrazila“ predchádzajúca slovenská vláda, „ktorá jasne nasledovala kolektívnu líniu Západu“.
Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti Fico vyhlásil, že Slovensko má záujem o „normálne“ vzťahy s Ruskom a víta diplomatické snahy o ukončenie vojny na Ukrajine, pretože podľa neho „vojenské riešenie neexistuje“.
Nesúhlas s politikou novej železnej opony
Fico počas bilaterálnych rokovaní s Putinom vyjadril nesúhlas s politikou tzv. novej železnej opony. Tá podľa neho vzniká medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou.
Slovenská republika je podľa Fica pripravená naďalej udržiavať a obnovovať pamätníky a vojenské cintoríny Červenej armády na svojom území. Slovensko chce „budovať mosty spolupráce, nie deliace línie“, uviedol. Dodal, že Slovenská republika „si zachováva suverénnu zahraničnú politiku aj v rámci členstva v EÚ a NATO“.
Predmetom rokovaní bola aj energetická bezpečnosť. Fico označil návrh Európskej komisie na úplné zastavenie dodávok ropy, plynu a jadrového paliva z Ruska za „ekonomicky neudržateľný a škodlivý pre Európu“. Uviedol, že v prípade slovenských jadrových elektrární je pokračovanie spolupráce s ruskými dodávateľmi nevyhnutné pre ich bezpečnú a stabilnú prevádzku.
Súčasťou rokovania bola aj diskusia o vojne na Ukrajine. Fico zopakoval, že Slovenská republika neverí vo vojenské riešenie konfliktu a podporuje všetky mierové iniciatívy – bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú. S Putinom absolvoval aj samostatné stretnutie v užšom formáte (tête-à-tête), počas ktorého boli preberané aj aktuálne prognózy vývoja konfliktu.