Umelá inteligencia vie s presnosťou odhaliť miesto, kde sa človek nachádza. Stačí jej jedna fotografia. Upozornilo na to ministerstvo vnútra. Hoci sa z tejto funkcie pomaly stáva trend, môže byť nebezpečná.
Chat GPT, ktorý mnohí ľudia používajú zväčša na uľahčenie si práce s textom, vie pracovať nie len s písmenami, ale aj s obrazom.
„Stačia rôzne budovy, vzor dlažby, alebo dopravné značky, aby určila vašu polohu bez toho, že by ste vy povedali, kde sa v tom momente nachádzate. AI nepotrebuje žiadne GPS súradnice,“ vysvetlil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
„Napríklad, keď sa odfotíme v reštaurácii, odfotíme sa s jedálnym lístkom. Má nejakú databázu, v ktorej vidí rôznych ľudí, rôzne objekty a vie si ich porovnať približne ako kde čo vyzerá,“ povedala odborníčka na technológie a redaktorka portálu TouchIT Katarína Šimková.
Potenciálne nebezpečnej funkcii AI, na ktorú upozornil ministerstvo vnútra, sa v reportáži v Správach venovala redaktorka STVR Natália Dvoranová:
Hoci táto funkcia môže pôsobiť ako neškodná hra, je nebezpečná. Odborníčka na technológie upozorňuje, že ju môžu využívať podvodníci.
„Stále sa môžeme stretnúť s rôznymi hackermi, ktorí k týmto dátam vedia pristúpiť. O tomto sme sa rozprávali, keď začali fotky na Instagrame, na Facebooku a podobne, že nezverejňujme úplne všetko. Rovnako to platí aj pri AI,“ pokračovala Šimková.
„Je ideálne zdieľať fotografie až po návrate z dovolenky a rovnako aj uvedomiť si, koho všetkého mám za priateľa na sociálnych sieťach a kto môj príspevok môže vidieť,“ dodal hovorca rezortu vnútra Neumann.
Pre zachovanie súkromia pomôže aj to, keď človek z fotografii preventívne odstráni polohu. Existuje na to viacero aplikácii.