Rumuni v nedeľu (4. 5.) v prvom kole kontroverzných volieb, ako ich označil bruselský portál Politico, rozhodli, že ich víťaz ultranacionalista a odporca pomoci Ukrajine George Simion sa 18. mája stretne v konečnom súboji s primátorom Bukurešti Nicușorom Danom.
Noviny The Guardian pripomínajú, že priateľ Kremľa George Simion v minulosti viedol v krajine antivaxerskú kampaň, zosmiešňoval európskych lídrov a seba označil za prirodzeného spojenca amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Britský denník varoval, že víťazstvo krajnej pravice by mohlo viesť k tomu, že krajina, ktorá má spoločnú hranicu s Ukrajinou a je členom EÚ a NATO, by sa mohla odkloniť od svojho doterajšieho smerovania a stať sa ďalšou rušivou silou v prozápadnom bloku aj v obrannej aliancii.
Voľby v Rumunsku sleduje pozorne aj Maďarsko. Podrobnosti priniesol v Čítaní zo zahraničnej tlače redaktor STVR Gregor Martin Papucsek:
„Ako ďalej Rumunsko?“ pýta sa analýza portálu Telex. Hneď aj konštatuje, že východný sused Maďarska sa po prvom kole prezidentských volieb dostal k historickej hranici. Voliči si totiž z polarizovanej scény vybrali dve figúry, ktoré sú v tradičnom politickom priestore marginálne.
Súboj dvoch outsiderov
Ani jeden z nich, krajne pravicový Simion či bývalý bukureštský primátor Dan, nemá podporu vládnych strán a nepredstavuje klasické skúsenosti z vládnutia. Obaja sa sami spomínali ako outsideri.
Simionove víťazstvo znamená politické zemetrasenie, avšak prejavuje sa v ňom aj spoločenský a politický hnev obyvateľstva. Exprimátor zasa robil kampaň s antikorupčnými odkazmi a oslovoval nie radikálnych voličov.
Ako sa stavajú k výsledku prvého kola členovia ľavicovoliberálnej maďarskej vládnej koalície, ktorej kandidát z ďalšieho boja vypadol? Tak, že sa navzájom obviňujú, pričom je jasné, že nechápu dôvody frustrácie rumunského voliča, konštatuje Telex.
Dodáva, že vládne strany hlboko sklamali, neboli schopné svojich voličov mobilizovať, čo platí aj pre stranu maďarskej menšiny. Hlavné ponaučenie z prvého kola je však to, že voliči si už neprosia takých politikov, ktorí sú pri moci celé desaťročia.
Reportáž o dianí v Bukurešti do relácie Správy o 12.00 spracovala redaktorka Katarína Chovančáková: