Za dverami je sezóna komárov a je otázne, aká bude. Na Záhorí majú s dobiedzavým hmyzom bohaté skúsenosti. Rozhodujúca je rieka Morava. Ak sa nevyleje a nezaplaví liahniská, záplavové komáre budú minimálne.
Teplo v kombinácii s vyššou vlhkosťou, to sú pre komáre ideálne podmienky. Obce pozdĺž rieky Moravy o tom vedia svoje. V zelených porastoch neďaleko toku ležia v pôde milióny komárích vajíčok, ktoré čakajú na záplavovú vodu.
„Zatiaľ to vyzerá celkom dobre pre nás, čo sa týka komárov. Inak je veľmi sucho, takže krajine to nepomáha, ani záhradkárom, ale komáre zatiaľ majú po chlebe,“ povedala koordinátorka Regionálneho združenia pre biologickú reguláciu komárov Zuzana Grujbárová.
Komárom na Záhorí sa v relácii Správy venovala redaktorka Soňa Cipínová:
Pri postreku pomáha špeciálny dron
Natáčať sme boli v obci Suchohrad, kde sa nachádza mŕtve rameno rieky Morava, ktoré je taktiež liahniskom. Kontrolujú ich dobrovoľníci. Robia to tak, že do naberačky naberú vodu a pozrú sa, či v nej sú nejaké larvy. V tomto prípade sme videli, že vo vode neboli žiadne.
Dobrovoľníkov organizuje novozaložené združenie, ktoré má zatiaľ 16 členov. Sú nimi viaceré obce a aj Bratislavský samosprávny kraj. Vďaka cezhraničnému projektu kraj kúpil tzv. agrodron, ktorý dokáže rozsýpať biologickú látku BTI v podobe granúl aj ako vodný roztok.
„Predpokladáme v prípade potreby jeho nasadenie tento rok na jeseň. Ak sa dovtedy splnia všetky zákonné podmienky, ktoré vyžaduje Dopravný úrad SR resp. Letecký úrad SR, ale aj výnimky zo zákona o ochrane prírody, poistenie a ďalšie formálne náležitosti,“ vysvetlil vedúci Oddelenia životného prostredia Bratislavského samosprávneho kraja Martin Obúch.
Komunikácia s rakúskou stranou
Dron môže ošetriť miesta, ktoré sú pre dobrovoľníkov ťažko dostupné. Združenie funguje na základe členských príspevkov, no chcú sa pokúsiť aj o externé zdroje.
„Už sme mali stretnutia aj s rakúskou stranou, s ich združením pre biologickú reguláciu komárov. Vyzerá to tam sľubne,“ priblížila Zuzana Grujbárová.
„Vedeli by sme čerpať potom nejaké peniaze z európskych fondov. Nemá zmysel to robiť na jednej strane, keď na druhej sa to robiť nebude,“ povedal starosta obce Vysoká pri Morave Andrej Dvoran.
Dôležité je sledovať počasie, stavy vôd a aplikovať BTI v správnom čase. Situáciu by aktuálne mohol skomplikovať stále platiaci zákaz vstupu do niektorých lesov v malackom okrese pre epidémiu slintačky a krívačky.