Šírenie nákazlivej choroby slintačka a krívačka je v Európe najhoršie od roku 2001. Uviedla to v pondelok (5. 5.) Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Poukázala na nedávne ohniská nákazy v Maďarsku a na Slovensku. FAO vyzvala na zavedenie prísnych opatrení proti chorobe, ktorá napáda párnokopytníky a spôsobuje veľké hospodárske škody.
„Nedávno bol vírus slintačky a krívačky zaznamenaný v Európe, kde sa obvykle choroba nevyskytuje a ktorá zažíva najhoršie šírenie (choroby) od roku 2001,“ uvádza FAO. Tá spomína januárový výskyt choroby v Nemecku a potom aprílové ohniská na Slovensku a v Maďarsku.
FAO uvádza, že choroba má predovšetkým vážne ekonomické dopady. Podľa organizácie náklady spôsobené chorobou a na očkovanie proti nej dosahujú každoročne 21 miliárd dolárov.
„Skutočný hospodársky vplyv slintačky a krívačky je pravdepodobne oveľa vyšší,“ poukazuje FAO. V krajinách, v ktorých sa proti tejto nákaze neočkuje, jej výskyt väčšinou vedie k usmrteniu stáda s nakazenými zvieratami, ako aj likvidácii ďalších chovov v blízkosti ohniska.
Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé závažné vírusové ochorenie párnokopytníkov vrátane hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec či kôz. Nevyhýba sa ani voľne žijúcim zvieratám.
Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom i na povrchu človeka, nástrojov či dopravných prostriedkov. V Česku bola nákaza naposledy zistená v roku 1975. Riziko prenosu na človeka je veľmi nízke až zanedbateľné.