Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) pripustil, že sa v rámci budúcoročnej konsolidácie bude zvyšovať daň z nehnuteľností. Mali by ju platiť najmä majitelia viacerých nehnuteľností. Návrh podľa ministra vzišiel z iniciatívy Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Proti ďalšiemu zvyšovaniu daní je opozícia aj koaličný partner.
Samosprávy sa boria s vysokými cenami energií, infláciou a zároveň im neprichádza z podielových daní od štátu toľko, koľko by očakávali. Vyššia daň z nehnuteľností by im mohla naplniť obecné a mestské pokladnice. Podľa Kamenického si daň z nehnuteľností vyžiadali samosprávy. Detaily opatrenia nepredstavil.
„Niektorí sú na tom lepšie ako štát, niektorí horšie, štát na tom nie je veľmi dobre. Pomôžeme im v tom, aby sa niektoré veci zmenili možno v parlamente,“ uviedol minister financií. Kamenický však naráža na odpor koaličného partnera.
Dani z nehnuteľnosti sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
„Nesúhlasím s tým, aby ľudia platili vyššie dane za byty, aby boli zaťažovaní. Myslím si, že štát by sa dal spravovať lepšie,“ vyhlásil líder SNS Andrej Danko. Zvýšenie dane z nehnuteľnosti kritizuje aj SaS.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) považuje dohodu o zvýšení daní za kľúčovú, keďže samosprávy zatiaľ nemajú kolektívnu zmluvu a musia vyplatiť jednorazovú odmenu 800 eur. Podľa starostov bez kompenzácie od štátu hrozí, že na to nebudú mať peniaze.
„Pokiaľ štát na to dá prostriedky, tak peniaze vyplatíme. Zatiaľ na to zo svojich zdrojov nemáme krytie,“ uviedol starosta Tomášova István Pomichal. Erik Tomáš verí v úspech rokovaní medzi rezortom financií a zástupcami samospráv.
Vyššie poplatky by sa mohli týkať najmä investičných bytov, chát a kancelárií. Naopak, rekreačné stavby a apartmány, kde nie je možné prihlásiť trvalý pobyt, by do tejto kategórie spadať nemali.