V Sýrii sa opäť rozhorelo sektárske násilie. Najnovšie si zrážky medzi drúzskou menšinou a vládnymi ozbrojencami vyžiadali vyše stovku mŕtvych. Už 14 rokov trvajúca občianska vojna spolu so skorumpovanou diktatúrou Bašára Asada zanechali po sebe rozvrátený štát. To platí aj o zdravotnej starostlivosti.
Viac ako polovica sýrskych nemocníc skolabovala, ďalšie takýto osud čaká, keďže nemajú financie a pre sankcie ani lieky.
Stredoveká medicína v Sýrii sa nespájala s temnotou, ale s rozkvetom. V Damasku mali už v 12. storočí Bímáristán Nur Adin, slávne centrum lekárov. Dnes je ale medicína v Sýrii na kolenách.
„Sýrčanov počas konfliktu zabíjali buď priame následky vojny alebo nepriame: nedostatok potravín a nedostatok zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje hlavný lekár nemocnice Al-Mouwasat Nawal Najma.
Diktátor Bašar Asad síce z krajiny vlani ušiel do Moskvy, zúfalý nedostatok zdravotnej starostlivosti v Sýrii však zostal. Pre embargo tiež chýbajú prístroje i lieky. „Sýria nemá žiadny priemysel, a preto sa môžeme spoliehať iba na dovoz. Veľmi veľa liekov nie je v krajine vôbec,“ hovorí farmaceutka Batoul Mohammed.
V krajine, presnejšie v Damasku je však Slovenka, ktorá pomáha liečiť Sýrčanov. „Tým, že je embargo v Sýrii, niektoré veci vôbec nie sú alebo sa dovážajú za drahé peniaze. Sú totiž určité sprostredovateľské firmy, ktoré vám to dovezú, ale samozrejme si berú vysoké percento za dovoz,“ sťažuje sa riaditeľka Francúzskej nemocnice v Damasku Sestra Judita.
Situácii v Sýrii sa v Správach venovala redaktorka Anna Síposová:
Západ je opatrný
Noví vládcovia Sýrie síce tvrdia, že chcú dosiahnuť zrušenie embarga, Západ je však opatrný. Novej vláde zloženej z bývalých islamských extrémistov vyčíta prenasledovanie menšín.
Sýrski Kurdi na severe, ženy nevynímajúc, sa preto radšej spoliehajú na seba a obranu trénujú. „Máme síce s vládou dohodu, ale dnes neexistuje žiadna kontrola nad fanatickými islamistami,“ vysvetľuje člen Kurdskej administratívy Nabil Ismail.
Časť fanatických islamistov je však súčasťou vládnych ozbrojencov. Tí najnovšie napadli Drúzov, náboženskú menšinu. Pred pár mesiacmi zas zabíjali príslušníkov inej skupiny, Alavitov.
„Stále pretrváva neistota. Aj dnes sme mali problém, že z jednej štvrte neprišli zamestnanci do práce, lebo sa tam strieľalo. Štvrť je uzavretá. Nikdy nevieme, čo sa kde vyskytne a ako tú situáciu potom riešiť. Nefungujú poriadne zložky, ktoré by sa mali starať o poriadok,“ dodáva Sestra Judita.
Okrem poriadku, bezpečnosti a zdravotnej starostlivosti, nefunguje v Sýrii ani ekonomika. Dve tretiny Sýrčanov, takmer 17 miliónov, je odkázaných na humanitárnu pomoc.