Slovenskí poľnohospodári sa obávajú toho, čo príde po 5. júni. Ešte dva týždne bude platiť zmluva o dovoze produktov z Ukrajiny bez cla. Doteraz nie je jasné, ako budú vyzerať tarify po tomto dátume a či zostanú. Ukrajina je známa rozľahlými plochami ornej pôdy a neplatia v nej prísne európske normy.
„Pokiaľ k nám opäť nekontrolovane začnú prúdiť komodity, či už teraz novou dohodou alebo s odstupom času, vstupom Ukrajiny do EÚ, môže to byť pre nás likvidačné,“ upozornil prezident Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš.
Podľa poľnohospodárov budú clá v platnosti krátko. „Ja mám posledné informácie zo včera. Je tendencia sa vrátiť k existujúcemu systému. To znamená určitá bezcolnosť, a keď sa určité kvóty prekročia, zavedú sa clá,“ uviedol Gajdoš.
Mimo európskych pravidiel
Ukrajina ako nečlenský štát Únie nemusí postupovať podľa európskych pravidiel. „Náklady sú omnoho nižšie. Z dôvodu, že používajú úplne iné ochranné prostriedky, úplne iné chemické prostriedky, úplne iné liečivá v chovoch, úplne iné prísady do kŕmnych zmesí,“ uviedol riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
Poľnohospodári však takýto model odmietajú. „Európska únia má nejaké nariadenia. Ale poľnohospodár, ktorý je na Ukrajine – nikto ho nelimituje v tom, že koľko môže postriekať, koľko môže zahnojiť,“ povedal minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč (Smer-SD).
„V používaní herbicídov, ktoré už sú v Európskej únii dávno zakázané. Na Ukrajine sa môžu používať akékoľvek dávky. Nehovoriac o nitrátových smerniciach a hnojení dusíkom, ktoré je u nás limitované,“ vysvetlil podpredseda Únie potravinárov Slovenska Adrián Šedivý.
Obavám slovenských poľnohospodárov sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:
Dodržať asociačnú dohodu
V Európskej únii platia prísne pravidlá aj pre chov poľnohospodárskych zvierat. „V Európskej únii už 13 rokov nemôžeme produkovať vajcia v klietkových chovoch, ktoré sú neobohatené. Ukrajina je tretia krajina, naďalej takéto vajcia produkuje. Prúdia sem na európsky trh,“ opísal Molnár.
Potravinári a poľnohospodári trvajú na tom, aby Ukrajina dodržala asociačnú dohodu. „Kde sú uvedené postupy, aj clá, aj postupnosť znižovania týchto ciel, či už v agropotravinárskom biznise, ale aj v iných komoditách,“ povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka.
Potravinári pripomínajú, že tlak, ktorý produkcia nášho východného suseda na európske poľnohospodárstvo vytvorí, môže byť pre mnoho domácich producentov likvidačný.