Seniori naďalej prichádzajú o celoživotné úspory. Za vlaňajší rok, obrali zločinecké klany dôchodcov o vyše 1,5 milióna eur. Niektorí sa vrátenia peňazí vôbec nedožijú. V odhaľovaní gangov, ktoré riadia tento nechutný biznis, nám pomáhajú aj európsky špecialisti. Spoza mreží exkluzívne pre Reportérov prehovoril muž, ktorý v podvodnom systéme fungoval.
Štyridsaťtriročný Ladislav z Lučenca vlani v decembri išiel na základe inštrukcií zobrať obálku s peniazmi, ktorá bola uložená pri strome, neďaleko stanice Nivy. Peniaze tam odložila seniorka, ktorá takto zachraňovala syna pred pobytom za mrežami.
„Volala mi žena. Predstavila sa, že je z polície a povedala, že syn mal haváriu a že zrazil desaťročného chlapca, ktorý je v kritickom stave a synovi hrozí buď väzenie, alebo treba zaplatiť kauciu 35-tisíc eur. Potom sa ma pýtala, či mám doma hotovosť. Povedala som, že nemám,“ hovorí podvedená seniorka.
„Dala mi niekoho k telefónu, kto tam fňukal, že syn je na tom psychicky zle. Zakázala mi telefonovať manželovi. Mala som sa rýchlo obliecť a telefón som mala mať stále zapnutý. Poslali ma do banky čo najviac peňazí, koľko mi môžu dať,“ pokračuje seniorka.
„Bola som v strese. Syn totiž normálne býva na Kopaniciach, má tam trvalé bydlisko. V ten deň tam mal ale akurát ísť z Bratislavy. Nevedela som, či je to naozaj, či sa niečo stalo. Keď som nastúpila do trolejbusu, triasla som sa, bola som biela. Nejaká pani pustila sadnúť, bola som hotová. Stále som mala zapnutý mobil hodinu a pol. Išla som do SLSP na Nivách, tam som vybrala 10-tisíc, viac mi nedali, lebo to je limit,“ dodáva seniorka.
Nemyslia kriticky
„Ak som naozaj v nejakej panike, strachu, nie v dobrom emočnom rozpoložení a zároveň s tým narastajúcim vekom predsa len tie kognitívne schopnosti sa oslabujú, môže sa stať to, že ten človek sa ani len nezamysli kriticky nad tým, že či toto je reálne,“ vysvetľuje psychológ Martin Miler.
Seniorke povedali, aby peniaze položil pod strom. „Už som bola na nervy, hovorím, že nie sme v americkom filme. Povedali mi, že o život môjho syna. Bola som hotová, psychicky ma týrala, ja už som bola na zrútenie. Päť minút som sedela na múriku, už mi slzy tiekli, tak som tie peniaze položila. Povedali mi aby som išla a neobzerala sa,“ spomína.
„V jednom prípade sa nám stalo, že poškodený do mesiaca zomrel po tom, čo bol takýmto spôsobom podvedený. Určite sa tam pričinila aj táto skutočnosť,“ myslí si vyšetrovateľ kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.
Uzavretá komunita
V boji proti podvodníkom ťahá polícia za kratší koniec. Ide o uzavretú komunitu, v ktorej sa zrada trestá. Nie tak dávny prípad z hlavného mesta je ale dôkazom toho, že sa to dá. Toho času je za mrežami trojica, ktorá za mesiac obrala seniorov o takmer 140-tisíc eur. Odsúdení boli však len tzv. zberači peňazí. Tí, ktorí ich riadili, teda aj tzv. navolávači, si užívajú nakradnuté bohatstvo.
„Dobrý deň p. P. Žatko, touto cestou vás žiadam a prosím o spoluprácu, objasnenie trestného činu podvodu na najviac zraniteľných ľudí vyššieho veku. Odpykávam si 5-ročný trest za tento nehanebný trestný čin, ktorý veľmi ľutujem a nemám čisté svedomie,“ píše v liste odsúdený za podvodoch na senioroch Vincent Stojka.
V liste z väzenia odkrýva pozadie podvodov na senioroch. Následne sme s ním hovorili telefonicky. Vincent sa do systému dostal v októbri roku 2023.
„Ponúkal som auto na predaj. Ozval sa mi Patrik B., že má záujem o moje auto. Chcel ho kúpiť, ale cenovo sme sa nevedeli dohodnúť, tak som mu ho nepredal. Začali sme sa baviť pri kávičke. Hovoril mi, ako zarába a ponúkol mi, že keď chcem, môžem si zarobiť takým spôsobom, že on mi iba zavolá a ja preberiem balíček. Potom som mu to mal odovzdať a on mi dá z toho podiel,“ spomína.
Tisícky eur
Spolu s ním skončili v putách aj dve ženy. Priznali sa k tomu, že chodili na dohodnuté miesta preberať tisíce eur od seniorov. „Bol som v krízovom stave. Nemal som financie, tak som sa rozhodol, že idem do toho. Dal mi adresu, išiel som tam, povedal, že v kríkoch bude taká taška, ktorú mám zobrať a ísť preč. To som aj spravil. Boli tam peniaze, ktoré som mu dal. Dal mi z toho 200 eur, 50 mi k tomu pridal a to bolo všetko,“ spomína Vincent.
„Je to niekoľko väčších, alebo menších skupín, ktoré sú rodinne, personálne prepojené. Definoval by som to ako rodinné klany, ktoré majú síce nejakú hierarchiu, ale postupujú spoločne, koordinovane. Napĺňa to znaky organizovaných skupín,“ vysvetľuje vyšetrovateľ.
Vincent sa začal vypytovať, odkiaľ Patrik B. vie, že tam peniaze budú. „Povedal mi, že mi teda povie pravdu. Vysvetlil mi, že volá starším ľuďom. Klame že je lekár, advokát alebo policajt, alebo si vymyslí niečo podobné. Povedal, že im zavolá s tým, že ich blízki mali nehodu a že chce nejakých starších ľudí niekto okradnúť. Chce od nich, aby celoživotné úspory, ktoré majú doma, dali do tašky alebo do igelitky, alebo niekomu odovzdali. Takto vyvoláva ľuďom,“ spomína.
Trojicu podvodníkov vlani v decembri odsúdili. Začali však rozprávať. Tvrdia, že muž, ktorý podvody riadil a posielal ich po peniaze, je stále na slobode.
„Z dôvodu aby nedošlo k zmareniu samotného vyšetrovania, alebo k jeho ohrozeniu, nie je v súčasnej dobe možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedol vo februári 2024 hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff.
Mal ich z toho dostať von
Podľa Vincenta volali seniorom Patrik a jeho žena Diana. Po tom, ako ich zadržali oznámili policajtom, komu peniaze odovzdávali. „Povedali sme, čo sa stalo, ako sme s tým začali. Potom nás dali do CPZ v Bratislave. Na druhý deň potom prišiel jeho advokát, ktorého on poslal. Ten nám povedal, že nemáme nič vypovedať a že nás dostane von z tohto. Povedal, že nám dá odškodné, čo nám odkazoval Patrik. Preto sme už potom nevypovedali,“ spomína.
Obhajca trojice podvodníkov Ján Falis sa v decembri roku 2024 k situácii vyjadrovať nechcel. Vincent tvrdí, že im ho zaplatil Patrik. „Povedal nám, že nemáme vypovedať, nemáme prezrádzať Patrika, lebo to bude ešte horšie. Patrik nám potom ponúkal odškodné,“ hovorí.
Muža, ktorého spomína odsúdený podvodník, sme boli hľadať. Chceli sme získať jeho reakciu na tvrdenia, že okrádanie dôchodcov riadi. Obyvatelia sa však na kameru vyjadrovať nechceli a informácie o tom, kde sa nachádza neposkytli.
Škoda vyše 1,5 milióna eur
Za vlaňajší rok bol takmer každý tretí deň jeden senior okradnutý o peniaze. „Za rok 2024 evidujeme spolu 125 skutkov podvodov telefonických hovorov na senioroch. Celková škoda za minulý rok presiahla výšku 1 500 000 eur,“ uvádza hovorkyňa Prezídia policajného zboru Martina Sláviková.
O milióny eur prichádzajú seniori v celej Európe. Preto sa nedávno na Slovensku stretli policajní špecialisti aj zo zahraničia. Kľúčová je včasná výmena informácií. „Za rok 2024 sme mali vyše 400 skutkov v Berlíne. Hovoríme o škode okolo troch miliónov eur, čo je už pokles o 50 percent. Zatknutých bolo 37 osôb. Tzv. šokový telefonát sa deje v 25 štátoch Európy, ale aj v Kanade a USA,“ vysvetľuje hlavný komisár kriminálnej polície v Berlíne Sebastian Höhlich.
„Poukázal by som iba na to prepojenie so zahraničím, že tam zadržanie páchateľov a vyvodenie zodpovednosti už nie je také jednoduché a je časovo náročnejšie,“ hovorí vyšetrovateľ kriminálnej polície.
„Vďaka európskej spolupráci sa nám podarilo zničiť im dve call centrá v Poľsku. Oni boli zodpovedné za prípady aj v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku. Pri tomto spoločnom nasadení sme zabránili 391 prípadom, hovoríme o škode zhruba päť miliónov eur,“ pokračuje Höhlich.
„Keď sú to telefonáty zo zahraničia, tak nevieme vystopovať, kto je konečný užívateľ toho čísla na druhej strane, resp. právne pomoci sú časovo náročné,“ dodáva vyšetrovateľ kriminálnej polície.
Štyri rodinné klany
Z prostredia špecialistov sme sa dozvedeli, že v Európe riadia tento biznis štyri rodinné klany z Poľska. „U páchateľov hovoríme o členoch veľkých rodín, to sú skutočne stovky. Sú to kriminálnici z povolania, nemajú žiadne legálne prímy. Páchajú trestnú činnosť s veľkým úspechom. Získavajú veľké sumy a z nich si financujú luxus. Keď máte totiž luxus, máte aj moc a to je patriarchálne vedená skupina, je tam jasná hierarchia,“ hovorí ďalej Höhlich.
„Peniaze sa míňajú na oslavy, na svadby, na kasíno, hrá sa veľa hazardných hier. Už som zažil, že ľudia, ktorí sú v dianí, minuli za jednu noc do 200 alebo 150-tisíc eur, prehrali ich. Peniaze pre nich nie sú ničím, lebo vedia, že keď dnes minú 50-tisíc, zajtra majú ďalších 100-tisíc, dostanú sa k nim veľmi ľahko,“ uviedol vo februári 2024 člen rodinného klanu Ricardo Kwiek.
„Povedal som mu, že ja do toho nejdem, lebo to nie je čisté svedomie. Sú to starší ľudia. Povedal mi, že keď už som s tým začal, tak buď s tým budem pokračovať, alebo zaplatím pokutu 15-tisic eur. Povedal mi, že z toho nebudem mať veľmi zle z toho iba ja, ale aj moja dcéra,“ opisuje Vincent.
„Platí u nich zákon mafie, členovia sa nerozprávajú s políciou. Ten kto prehovorí, toho vylúčia z rodinného klanu,“ vysvetľuje Höhlich.
Vincent spomína, ako sa im Patrik vyhrážal. „Hovoril, že aj keď ho prezradíme, potom zase nebude dobre, keď vyjdeme. Vyhrážal sa, že po Slovensku nebudeme chodiť. On stále odkazoval, že nebude dobre aj keď nás spustia, vyhrážal sa. Kto vie, čo ešte spraví, keď ma pustia,“ hovorí.
Spoločné prípady v krajinách
„Máme spoločné prípady medzi SR a Nemeckom, na ktorých spolupracujeme. V tomto okamihu o tom však nemôžem hovoriť. Sú tam rodinné zväzky a už deti vo veku šesť až sedem rokov vťahujú do tejto kriminálnej činnosti. Učia sa vyhľadávať, získavať telefónne čísla,“ vysvetľuje Höhlich.
„Preto som sa rozhodol s vami rozprávať, lebo vy ste boli prítomní na mojom pojednávaní. Od začiatku to sledujete. Aj keď nás zadržali, ste dávali reportáž a boli ste aj na mojom hlavnom pojednávaní na krajskom súde. Veľmi ma to trápi a nemám čisté svedomie od toho, že hlavný iniciátor je stále vonku na slobode,“ priznáva Vincent.
„V súvislosti s uvedeným konaním doposiaľ neboli zistené také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali vznesenie obvinenia voči konkrétnej osobe,“ uvádza hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Lukáš Pecek.
„Tri týždne pred tým, ako sa mi toto stalo, som sa smiala na tom, že niekto vyhodil z okna desaťtisíc. Bol to však teror, nátlak. Oni skúšajú aj pevnú linku. Povedala som to len najbližšej rodine, nechválila som sa s tým. Podľa mňa je to pre seniorov hanba, pre mňa to bol hanba, keď som si uvedomila, že som naletela, tak som sa hanbila,“ dodáva podvedená seniorka.