Na hlavný obsah

Šperky nie sú len pastvou pre oko, zvyšujú hodnotu nášho majetku. Na čo si dávať pozor pri ich nákupe?

V prípade núdze sa dajú vždy predať.

Šperky nie sú len pastvou pre oko, zvyšujú hodnotu nášho majetku. Na čo si dávať pozor pri ich nákupe?
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Šperk slúži ako pastva pre oko, prípadne zdroj pýchy. Je však spojený aj so zvyšovaním hodnoty nášho majetku. Uchováva si hodnotu a v prípade ťažkostí ho môžeme speňažiť. Majiteľ Alo Diamonds Alojz Ryšavý v relácii STVR Peniaze poskytol užitočné tipy, na čo si dať pozor pri nákupe šperkov.

„Šperk sa dnes dá považovať za jednu z najlepších vecí. Je to malé, hodnotné a prenosné, uviedol Ryšavý. „Je to výborné uloženie peňazí z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska,“ dodal. Rast cien šperkov je spojený s rastom ceny zlata, nie však zásadný.

Ryšavý pripomenul, že dnes sa šperky často kupujú aj preto, že to je multigeneračná záležitosť. „Dedí sa z generácie na generáciu a hodnotu si uchováva,“. V prípade problémov ho človek dokáže predať a získať hotovosť.

Zaujímavosti o šperkoch a rady pri ich nákupe sme priniesli v relácii Peniaze:

Zdroj: STVR

Najcennejší kráľovský šperk je známy ako náhrdelník Nizama z Hyderabadu, ktorý dostala bývalá britská kráľovná Alžbeta II. ako svadobný dar v roku 1947. Vyrobila ho spoločnosť Cartier v roku 1930, má hodnotu 80 miliónov dolárov. Neskôr ho nosila manželka princa Williama Kate Middleton, keď sa stala členkou kráľovskej rodiny.

Typický dar pre ženy

Šperk je jedným z typických darov pre ženy, v posledných rokoch si na to zvykli aj Slováci. Mnohé ženy si šperky však nakupujú aj samé. „Za minulý rok sa v Českej republike opuncovalo asi 100-tisíc kusov, slovenský trh je asi tak približne tretinový,“ spresnil Ryšavý.

Slovenskí zákazníci chcú skôr zdobnejšie, väčšie, extravagantnejšie šperky s farebnými kameňmi. „V Českej republike je ten trh skôr konzervatívnejší. To znamená, že ľudia majú radšej veci jemnejšie, jednoduchšie, nie tak vyzývavé, nie tak farebné,“ vysvetlil.

Pozor na značku i zľavy

Šperk nie je lacná záležitosť a jeho nosenie sa spája s výnimočnými príležitosťami v živote. K jeho kúpe sa treba stavať zodpovedne. „Kupovať to tam, kde toho človeka poznám, kupovať to u značky, ktorá má trošku dlhšiu históriu. Kde viem prísť s reklamáciou, kde viem, že cena je seriózna,“ vymenoval Ryšavý.

Takisto treba zvážiť aj kúpu drahších šperkov na dovolenkách, kam sa s reklamáciou nevieme vrátiť. Ryšavý tiež upozornil, že šperky zvyknú byť nadhodnotené a ani zľava, napríklad 30 percent, nemusí znamenať lepší nákup.

„Ku každému šperku by ste mali dostať certifikát,“ povedal. „To je podľa mňa vec číslo jedna,“ vyhlásil. Upozornil však, že nie certifikát podpísaný čisto tou značkou, ale certifikát overený napríklad súdnym znalcom.

„Ten certifikát zodpovedá aj za to, že to je opuncované na slovenskom alebo českom puncovom úrade,“ povedal. Každý šperk je dnes evidovaný.

Muž, keď kupuje manželke či priateľke šperky, by sa mal nenápadne spýtať, čo by si priala. „Myslím si, že keď ten vzťah majú kvalitný a dlhodobý, tak on aj dobre vie, čo sa tej žene páči,“ uzavrel Ryšavý.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika