Dýchavičnosť, vyčerpanosť, opuchnuté členky. Mnoho ľudí považuje tieto príznaky za prejav starnutia. Odborníci však upozorňujú, že signalizujú vážny zdravotný problém – srdcové zlyhávanie. Poštári budú rozdávať ľuďom v rámci osvety letáky priamo vo svojom rajóne.
Každá obec má svojho poštára. Ľudia ich poznajú a najmä sa s nimi rozprávajú. „Seniori im dôverujú. To znamená, že nielen doručíme leták, ale ten leták dáme do ruky a spýtame sa, či sa v ňom náhodou ten klient nevidí,“ priblížil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.
Aké sú príznaky srdcového zlyhávania, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Natália Krížová:
Srdcové zlyhávanie postihuje najčastejšie ľudí po sedemdesiatke. „Srdce prestáva byť schopné zásobovať organizmus dostatočným množstvom krvi. Mozog, obličky, črevá, svaly, a to vedie k tomu, že pacienti sú dýchaviční a unavení,“ vysvetlila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncálvesová.
Lekári často srdcové zlyhávanie diagnostikujú až vtedy, keď sa jeho príznaky vystupňujú až tak, že pacient skončí v nemocnici.
„Približne 25 percent pacientov, ktorí sú hospitalizovaní so srdcovým zlyhávaním, nevedeli o tom, že srdcové zlyhávanie majú,“ informoval manažér odboru strategického plánovania zdravotnej poisťovne Dôvera Roman Mužik.
Ochorenie si vyžaduje správne nastavenie liečby. Je preto potrebné, aby človek prišiel po prepustení z nemocnice včas na kontrolu ku kardiológovi.
Príčiny ochorenia
„Pacienti si často zamieňajú kontrolu s odnesením prepúšťacej správy. Len 40 percent prišlo ku kardiológovi včas. Teda do šesť týždňov,“ upozornil Mužik.
Príčinami srdcového zlyhávania môžu byť zlá životospráva, málo pohybu či obezita. No aj iné srdcové ochorenia. Dôležité je, aby mal pacient o chorobe a liečbe všetky informácie.
„Čo si má sledovať, kedy má zareagovať. Pacient bude zodpovedný sám sa za seba. Budem si sledovať príznaky, ktoré vedú k tomu, že sa mi zhoršuje zdravotný stav,“ pripomenula námestníčka generálneho riaditeľa NÚSCH pre ošetrovateľstvo Gabriela Šuttová.
„My vieme pacientov liečiť, my im vieme zlepšiť kvalitu života. Je tu potenciál, keď dostaneme k pacientom všetko to, čo máme teraz k dispozícii, tak vieme život predĺžiť, ale aj zlepšiť,“ poznamenala Goncálvesová.
Srdcové zlyhávanie je vážne chronické ochorenie srdca. Polovica pacientov, ktorým ho diagnostikujú, do piatich rokov zomrie. Najväčším rizikovým faktorom je podľa kardiologičky neliečený vysoký krvný tlak a cukrovka.