Nulové clá na import tovaru z Ukrajiny do Európskej únie platia len do začiatku júna. Zástupcovia strany Hlas-SD žiadajú, aby Brusel zaviedol tarify na ukrajinský tovar čo najskôr. Opozícia odkazuje, že rozhodnutie má v rukách ministerka hospodárstva.
Krajiny Európskej únie zaviedli výnimočné nulové clá, aby pomohli nášmu vojnou zasiahnutému susedovi ešte v roku 2022. Tento krok ale spôsobil zásadný problém pre slovenských poľnohospodárov.
„Slovensko produkuje nad svoje potreby a vyváža v podstate podobné produkty ako Ukrajina,“ uviedol ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV) Viliam Páleník.
Návrhu strany Hlas o zavedení ciel pre Ukrajinu sa v relácii Správy venovala redaktora STVR Radka Novotná:
„Liberalizačné obchodné opatrenia Európskej komisie viedli k masívnemu nárastu vývozu z Ukrajiny do priestoru Únie, najmä v sektore obilnín, cukru, hydiny a olejnín,“ vyhlásila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Voči týmto opatreniam sa preto ohradili viaceré štáty vrátane Slovenska. „Naši farmári dlhodobo kričali po zmene a takisto aj farmári okolitých krajín, ktoré susedia s Ukrajinou, či to bolo Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, dokonca aj Francúzsko. Sme veľmi radi, že pod týmto vyvinutým tlakom Európska komisia začala konať,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Zmluva, ktorá zabezpečuje nulové clá pre dovoz tovarov z Ukrajiny, končí už 5. júna. Európska komisia plánuje vyjednať novú. V nej chce zohľadniť aj obavy farmárov či viacerých členských štátov.
„V preskúmaní bude prioritou postupný súlad Ukrajiny s výrobnými normami EÚ a ochranná doložka, ktorá by sa mohla aktivovať s cieľom zabrániť akémukoľvek narušeniu trhov EÚ a Ukrajiny,“ ozrejmil zastupujúci vedúci zastúpenia Európskej komisie na SR Radim Dvořák.
Okrem tlaku na kvalitu by sa mali začať uplatňovať clá pre Ukrajinu. Podľa strany Hlas by mali byť vo výške, na akej sa Kyjev dohodol s úniou počas rokovaní o možnom vstupe krajiny do EÚ. Napríklad na vajcia päť percent, clo na pšenicu sa zase bude platiť vo výške 148 EUR za tonu.
O zmluve s Ukrajinou sa bude rokovať
Koaličný Hlas by chcel, aby sa tieto opatrenia uplatňovali čo najskôr. Opozičné Progresívne Slovensko poukazuje na to, že to majú v rukách zástupcovia Slovenska.
„Je to otázka na členské štáty, teda práve na ministerku Sakovú ako ministerku hospodárstva, ktorá sedí za rokovacím stolom a ktorá sa má vyjadrovať na úrovni členských štátov o tom, akým spôsobom to chcú zmeniť. Čiže podľa mňa to bolo dnes naozaj veľmi lacné politické divadlo,“ zhodnotila poslankyňa Európskeho parlamentu Ľubica Karvašová (PS).
„Prioritou pre nás absolútne je, aby tieto férové obchodné vzťahy boli hlavne spravodlivé, boli vyvážené a chránili hlavne slovenských podnikateľov pred neférovou konkurenciou alebo nekalou konkurenciou,“ avizovala Saková.
O zmluve medzi Ukrajinou a Európskou úniou budú najbližšie rokovať členské štáty v Bruseli 22. mája. Či budú clá na ukrajinský tovar rovnaké ako to bolo pôvodne dohodnuté, Európska komisia zatiaľ neprezradila.