Hrozba, že v Sýrii opäť vypukne občianska vojna, sa zvyšuje. Podľa OSN a Washingtonu by mohli krajinu zachvátiť boje znepriatelených skupín už o niekoľko týždňov. Rastie najmä počet útokov extrémistov z organizácie Islamský štát. Stúpa však aj riziko, že časť bojovníkov z vládnucej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám sa obráti proti súčasnému režimu.
Len pred polrokom sa Sýrčania tešili z pádu diktátora Bašára Asada. Z pádu do špirály násilia, ktorý im teraz hrozí, sa však rozhodne netešia.
„Prechodná vláda vzhľadom na výzvy, ktorým čelí, je možno len niekoľko týždňov vzdialená od kolapsu a rozsiahlej občianskej vojny epických rozmerov,“ varoval šéf americkej diplomacie Marco Rubio.
Prečo je Sýria na prahu rozpadu a občianskej vojny zisťovala v reportáži v relácii Rádiožurnál redaktorka STVR Anna Síposová:
Nový režim nedokáže ochrániť menšinových halavitov či druzov pred moslimami. Tí často berú pomstu do vlastných rúk. Obviňujú ich, že počas Bašárovej éry sa mali lepšie na ich úkor. „V hre je veľa faktorov. Všetko sa môže v okamihu zmeniť nepredvídateľným spôsobom,“ vysvetlila analytička z Defense Priorities Organization Rosemary Kelanicová.
A tak jediné, čo sa v súčasnosti predvídať dá, je podľa mnohých Sýrčanov práve nepredvídateľnosť. „Je veľa zlodejov, korupčných vecí, ľudí, ktorí prevádzkujú obchody, tak ich unesú, aby od nich vymanili peniaze a samozrejme aj náboženská nevraživosť,“ opísala Slovenka – sestra Judita, ktorá je v Damasku riaditeľka francúzskej nemocnice.
Nevraživosť však stúpa aj vo vnútri skupiny prezidenta Al-Šaru. Organizácia Islamsky štát totiž vyzýva jej členov i zahraničných bojovníkov, aby zbrane namierili proti režimu. Tvrdia, že prezident je zradcom, ktorý sa plazil pred Donaldom Trumpom, aby zrušil sankcie.
Šéf bieleho domu si však za tým stojí. „Keď sa pozriete na sankcie, boli naozaj brutálne a povedal by som, že mali nulovú šancu na úspech,“ skonštatoval. Brutálne však podľa expertov môže byť, ak zahraniční bojovníci, ktorí prišli budovať stredoveký kalifát, extrémistov vypočujú.
Sýrsky prezident Ahmad Al-Šara však sľubuje, že ich udrží na uzde. „Sýria sa zaväzuje byť krajinou mieru, nebude už arénou, kde sa bojuje, ani platformou pre zahraničné ambície,“ vyhlásil. Odhaduje sa, že v Sýrii je približne šesťtisíc zahraničných bojovníkov.