Na hlavný obsah

Telefón je často rýchlejší než tradičná televízna kamera. Mobilnú žurnalistiku skúšajú aj spravodajcovia STVR

Ocenili ich v publicistike i dopravnom spravodajstve.

Telefón je často rýchlejší než tradičná televízna kamera. Mobilnú žurnalistiku skúšajú aj spravodajcovia STVR
Spravodajcovia STVR skúšali techniky nahrávania videa v Kreatívnom centre Arténa. Foto: STVR

Nové trendy v nahrávaní a spracovaní obsahu prenikajú aj do televízií. Jedným z nich je mobilná žurnalistika. Tradičné veľké kamery čoraz častejšie nahrádzajú mobilné telefóny. Aj naši regionálni spravodajcovia skúšali techniky nahrávania videa v Kreatívnom centre Slovenskej televízie Arténa.

Pri nahrávaní udalostí niekedy rozhodujú sekundy. Aby spravodajca priniesol autentické zábery, už nemusí čakať na televízny štáb.


„Telefón máme vždy pri sebe vo svojom vrecku a kedykoľvek sa niečo stane, môžeme okamžite zareagovať, okamžite točiť, zároveň si to o pár minút neskôr postrihať v telefóne a exportovať, dá sa povedať, až priamo do vysielania,“ uviedol lektor kurzu a redaktor spravodajca Jozef Kubánek.

„V dnešnej dobe sú mobily už vybavené strižne a doslova profesionálne kamery a je len na nás, či sa naučíme ich správne používať. Práve to je cieľom tohto workshopu,“ vysvetlil dokumentarista a scenárista Peter Gábor.

Nahrávaniu na mobilný telefón sa v Správach z regiónov venoval redaktor Erik Vrábel:

Zdroj: STVR

Pri správnom nastavení telefónu je kvalita videa dostačujúca na televízne vysielanie. Mnohokrát na nerozoznanie od profesionálnej techniky. S roztrasenými zábermi si zasa poradí stabilizátor. „Možnosti, ktoré to ponúka, takmer vôbec neviem využiť. Chce to hodne cviku a hodne sa s tým zžiť,“ skonštatoval redaktor a moderátor spravodajstva Alfonz Šuran.

„Naučila som sa možno pracovať aj s tými strižňami v mobile, mobilnými strihacími programami, a nielen mať ten počítač pri sebe,“ pridala sa redaktorka publicistiky Denisa Gerši.

„V dopravnom spravodajstve zasa môžeme ukazovať dopravné situácie, obmedzenia, uzávery, dopravné nehody, aká je tam situácia a podobe,“ uviedol manažér dopravného spravodajstva Zelená vlna Ľuboš Kasala.

Výhoda pre respondentov

Mobilné telefóny sú flexibilnejšie, diskrétnejšie a technologicky čoraz vyspelejšie. Pri nahrávaní ľudí sa menilo aj správanie respondentov.

„Ľudia sú menej v strese, možnože sa ti viac otvoria, viac ti dôverujú, tým pádom ti aj viac povedia,“ skonštatovala redaktorka spravodajstva Ivana Leferovičová.

„Hlavný je aj tak obsah, pretože darmo budeme špecificky technicky na tom skvelo, keď nebudeme vedieť, o čom chceme nakrúcať. Hlavne aby bol obsah zaujímavý,“ upozornil Gábor.

Vonku na námestí, ako aj v interiéri. Napríklad v štúdiu. Videli ste nejaký rozdiel? Celú reportáž, ktorú ste si mohli pozrieť vyššie, sme totiž nahrávali na mobilný telefón bez použitia profesionálnej kamery.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny