Podľa lekárov boli po streľbe u premiéra kľúčové prvé minúty. Jeho zdravotný stav sa razom stal najsledovanejšou témou doma aj v zahraničí. Po urgentnom ošetrení v handlovskej nemocnici nasledoval premiérov prevoz. V hre boli hospitalizácie v Martine, Banskej Bystrici a v Bratislave.
Prvú pomoc podali Robertovi Ficovi (Smer-SD) v handlovskej nemocnici. Odtiaľ ho v ťažkom stave vrtuľníkom previezli do Banskej Bystrice. Prvé konkrétnejšie informácie o jeho stave zverejnili po 18 hodinách od streľby.
Výročiu atentátu na premiéra z pohľadu lekárskej starostlivosti rozobrala v reportáži v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Martina Jančiarová:
“Bol transportovaný na operačnú sálu, kde prebehol päťhodinový výkon, boli tam dva operačné tímy – traumatologický a chirurgický. Jeho stav je stabilizovaný, ale veľmi vážny,“ vyjadrila sa v tom čase riaditeľka Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková.
„Pred pánom premiérom sú samozrejme zrejme najťažšie hodiny a dni,” vyjadril sa deň po atentáte Peter Pellegrini, ktorý bol v tom čase zvoleným prezidentom.
Roberta Fica zakrátko čakala druhá operácia, kde mu odstránili nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane. “Pacient je toho času už pri vedomí, je stabilizovaný, ale je naďalej umiestnený na ARO a jeho stav je naozaj vážny,” informovala 17. mája Lapuníková.
O stav slovenského premiéra sa zaujímala celá krajina aj zahraničie. Informovali o ňom už na dennej báze. Nie však cez jeho ošetrujúcich lekárov, vyjadrovalo sa vedenie nemocnice a členovia vlády.
„Moji kolegovia vzhľadom na nevyhnutné bezpečnostné opatrenia nechceli komunikovať zdravotný stav. Je to jednak pre bezpečnosť ich samotných, ale hlavne pre bezpečnosť pána premiéra,“ vyjadrila sa Lapuníková.
Pochybnosti o poranieniach
Po vyše dvoch týždňoch pustili premiéra Roberta Fica do domáceho liečenia. Aj vzhľadom na strohé informácie sa začali šíriť pochybnosti o vážnosti premiérových zranení. Nemocnica by však o jeho stave neinformovala inak ani po roku.
„Čo sa týka komunikácie, ja musím povedať, že si myslím, že bola naozaj postačujúca. Že tým, že bola vysoko koordinovaná, bola aj zvládnutá. Myslím si, že všetci dostali informácie práve vtedy, keď ich potrebovali,“ skonštatovala riaditeľka Rooseveltovej nemocnice.
„Za prvé som si myslel, že toto bude také memento pre našu spoločnosť a že naša spoločnosť sa spamätá a vráti sa do normálnych koľají. Žiaľbohu, toto sa ani po roku neudialo,“ podotkol prednosta Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny SZU Jozef Valky.
„A hlavne, čo ma prekvapilo, tak je od mnohých kolegov taká tá nedôvera, či vôbec bol zranený, či sme ho vôbec operovali a podobné takéto nezmysly, ktoré žiaľ bohu by sa v takomto lekárskom stave nemali vyskytovať,“ dodal Valky.