Vojnové zóny, mikroplasty a pouličné osvetlenie. To sú nové hrozby, ktorým čelia podľa vedcov včelie populácie. Odborníci na včely z britskej Readingskej univerzity zostavili zoznam 12 najnaliehavejších hrozieb pre opeľovače v nasledujúcom desaťročí. Zverejnili ho v správe nazvanej Vznikajúce hrozby a príležitosti pre ochranu globálnych opeľovačov. Napísal to spravodajský server The Guardian.
Vedci varujú, že včelám škodia vojny a konflikty po celom svete. Patrí medzi ne aj vojna na Ukrajine, ktorá donútila krajiny pestovať menej druhov plodín. Opeľovače tak nemajú počas celej sezóny rozmanitú potravu.
Odborníci tiež zistili, že včelstvá v Európe kontaminujú mikroplasty. Testy vykonané u 315 včelstiev ukázali vo väčšine úľov syntetické materiály, ako je plast používaný v PET fľašiach.
Ďalšou hrozbou je svetlo z pouličných lámp, kvôli ktorému o 62 percent klesá návštevnosť kvetov nočnými opeľovačmi. Ich prežitie, reprodukciu a rast ovplyvňuje tiež znečistenie ovzdušia. Do úľov a medu sa dostávajú antibiotiká používané v poľnohospodárstve, ktoré navyše ovplyvňujú správanie opeľovačov, vrátane zníženia objemu nazbieranej potravy a frekvencie návštev kvetov.
Významnú úlohu zohrávajú aj tzv. kokteily pesticídov. Hoci sú niektoré pesticídy v súčasnosti regulované tak, aby boli pod limity, ktoré sú bezpečné pre včely a ďalšie voľne žijúce živočíchy, výskumy zistili, že ich reakcia s ďalšími chemickými látkami môže zvýšiť ich škodlivosť, dodal The Guardian.
Včely majú zo všetkých opeľovačov v prírode najväčší význam. Zabezpečujú opeľovanie desiatok tisíc druhov rastlín, z ktorých rad patrí medzi poľnohospodársky významné plodiny. Používanie niektorých pesticídov, ktoré majú preukázateľne negatívny vplyv na včelstvá, už je v EÚ zakázané.
Vedci ale varujú, že iné, stále používané pesticídy, môžu mať na včely tiež negatívny dopad, hoci nie smrteľný. Môže ním byť napríklad skrátenie života včelej pracovníčky, ktorá je pesticídu vystavená.