Na hlavný obsah

Vybudovanie nemocnice vo Vajnoroch by mohlo spôsobiť zánik ostatných. Rezort obrany naznačil, ktoré nemocnice skončia

Minister Kaliňák povedal viac.

Vybudovanie nemocnice vo Vajnoroch by mohlo spôsobiť zánik ostatných. Rezort obrany naznačil, ktoré nemocnice skončia
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Nová národná nemocnica vo Vajnoroch by mala nahradiť niektoré nemocnice v Bratislave. Podľa ministra obrany to majú byť zdravotnícke zariadenia na Kramároch a v Starom meste. Minister zdravotníctva chce rozhodnúť do konca septembra.

Univerzitná nemocnica Bratislava má päť nemocníc v rôznych častiach mesta. V Ružinove, na Kramároch, v Petržalke, v Starom meste a v Podunajských Biskupiciach. Ktoré zostanú a ktoré zaniknú, keď pribudne nová nemocnica vo Vajnoroch, minister zdravotníctva zatiaľ povedať nechce.

Ktoré zariadenia by mala nová nemocnica vo Vajnoroch nahradiť, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Veronika Čokinová:

„Je jasné, že to bude mať vplyv aj na to, akým spôsobom budú fungovať zvyšné nemocnice. A o to viac je dôležitá lokalita, tak aby to aj geograficky sedelo v rámci polohy Bratislavy, aby sme mali niečo na východe, na západe, na druhej strane Dunaja a niečo v centre mesta,“ povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý bude novú národnú nemocnicu stavať, v tom má jasnejšie. „Národná univerzitná nemocnica bude ako areál, má predovšetkým nahradiť Kramáre a Mickievičovu. Viem o minimálne dvoch budovách, ktoré by tam mali byť. Je to otázka predovšetkým infekčného oddelenia, to je tiež v katastrofickom stave na Kramároch,“ avizoval.

„Infekčné oddelenie na Kramároch už je priam nebezpečné pre pacientov, čiže bude nutné najstaršie a najnevyhovujúcejšie nemocnice zastaviť, čo sa týka poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti, možno ich pretransformovať na zdravotno-sociálne lôžka alebo nejaké výučbové priestory,“ zhodnotil riaditeľ inštitútu Ineko Dušan Zachar.

Obavy z nedostatku zdravotníkov

Do budúcej nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika by sa mali presunúť lôžka aj zdravotníci zo zrušených zariadení. Podľa lekárskych odborárov by v nej mali poskytovať komplexnú starostlivosť.

„Dnes, keď máte ťažkú autonehodu v Bratislave, tak pacient absolvuje krčného v jednej budove, musí byť cez mesto prenesený na druhú operáciu brucha do druhej budovy, to je v neprospech pacientov a o to nám ide, aby sme tu mali jednu centrálnu nemocnicu,“ podotkol predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Podľa bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího však môže nastať problém s nedostatkom personálu.

„Kramáre pravdepodobne aj keby sa sem presťahovali a tu niekto hovorí o tisíc lôžkovej nemocnici, to máte 400 ďalších zdravotníkov, ktorých potrebujete tu mať minimálne. Ja neviem, kde ich štát chce zobrať, keď dovolil súkromníkovi postaviť si v dostatočnom časovom predstihu veľkú nemocnicu na západe Bratislavy,“ reagoval člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

Nová nemocnica by mala byť hotová do roku 2030, hrubá stavba do dvoch rokov. Podľa Kamila Šaška by v jej areáli mohla pribudnúť aj stredná zdravotnícka škola na výchovu budúcich zdravotníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko