Na hlavný obsah

Výpadok prúdu na Pyrenejskom polostrove: Príčina je stále neznáma, šíritelia hoaxov majú však v téme jasno

Na blackout a následnú diskusiu sme sa pozreli v Overovni.

Výpadok prúdu na Pyrenejskom polostrove: Príčina je stále neznáma, šíritelia hoaxov majú však v téme jasno
Diváci v Madride na tenisovom turnaji počas blackoutu. Foto: TASR/AP

V pondelok (28. 4.) nastala na Pyrenejskom polostrove panika. Celé Španielsko, Portugalsko
a čiastočne aj Francúzsko sa ocitli bez elektrického prúdu. Nefungovalo zhola nič.
Prerušenie dodávok trvalo vyše 12 hodín a bol to najväčší blackout v Európe. Príčina incidentu stále nie je známa, no internetoví diskutéri „majú v téme jasno“ – a šíria dezinformácie.

V dnešnej dobe mnohým prirodzene napadlo, že by mohlo ísť o kybernetický útok alebo vo
všeobecnosti o útok niekoho zo zahraničia, napríklad Ruska. Portugalská vláda, prevádzkovateľ španielskej energetickej siete, ale aj predstavitelia Európskej rady a Európskej komisie však vyhlásili, že túto teóriu nepodporujú žiadne konkrétne dôkazy.

Prechod na obnoviteľné zdroje

Oveľa viac sa však šíria špekulácie o tom, že za výpadkom stojí prechod Španielska na
obnoviteľné zdroje – najmä solárnu a veternú energiu. Šírili sa najmä novinové titulky, ktoré len niekoľko dní pred výpadkom ohlasovali, že Španielsko prvý raz v histórii pokrylo celý denný dopyt po elektrickej energii obnoviteľnými zdrojmi.

Príspevky sa snažili navodiť dojem, že za incidentom je spoliehanie sa na vysoký podiel
výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Prevádzkovateľ španielskej siete to odmieta. Vraví, že technológie sú po stránke stability prevádzkovania siete už dostatočne vyspelé, ale zároveň platí, že presná príčina incidentu stále nie je známa a vyšetrovanie ešte bude nejaký čas trvať.

Španielsko vyrába elektrickú energiu aj z jadra. Preto, prirodzene, ľudia dávajú blackout do súvislosti s atómovými elektrárňami. V rámci spomínaných príspevkov sa šírila aj chybná informácia, že Španieli v rámci prechodu na obnoviteľné zdroje vypli svoje jadrové elektrárne.

To nie je pravda, majú ich niekoľko a síce ich do desiatich rokov chceli naozaj vypnúť, paradoxne tesne pred incidentom sa objavili správy, že Španielsko tento krok možno prehodnotí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet