Mestá a obce by si už čoskoro mohli určovať sadzbu dane z nehnuteľností aj podľa lokality. Ministerstvo financií chce dať mestám a obciam viac právomoci v oblasti daní z nehnuteľností. Meniť by sa mohol aj poplatok za poschodie, ktorý je dôležitý najmä pre majiteľov domov či kancelárskych priestorov.
Dane na druhú nehnuteľnosť či zvyšovanie daní, ktoré by bolo naviazané na infláciu. Aj takýmto spôsobom chcel štát zasiahnuť do tvorby daní, ktoré platia majitelia nehnuteľností. Nakoniec túto kompetenciu chce prenechať obciam.
„Požadovali, aby sme im kompetencie rozšírili, na čom sme sa dokázali dohodnúť. My si myslíme, že starostovia aj primátori vedia, čo si môžu dovoliť voči občanom, takže je to absolútne v ich kompetencií,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Zmenám v dani z nehnuteľnosti sa v reportáži v Správach venoval redaktor STVR Boris Novotňák:
Po novom budú môcť mestá a obce dane ľubovoľne zvyšovať či meniť. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) návrh v prípade schválenia umožní zaviesť daň na tie byty, kde majiteľ nemá trvalý pobyt či zvýšiť daň pre bohatšie oblasti mesta.
„Bude možné, aby si samospráva určila rozdelenie do tej miery, že tam, kde to bude luxusnejšie, tam môžu byť dane vyššie, kde menej luxusné, tam bude daň nižšia,“ vysvetlil predseda ZMOS Jozef Božik.
Dane by sa podľa šéfa Združenia miest a obcí mohli zvýšiť v prvom rade najmä o infláciu. Podľa Slovákov sú dane za nehnuteľnosť vysoké už teraz.
Meniť sa môžu aj príplatky za podlažie, čo môže mať vplyv na kancelárie. Zmeny sa preto dotknú aj podnikateľov.
„Najmä pre malých a stredných podnikateľov vie byť zvýšená sadzba dane naozaj už problémom, pretože častokrát je to z ročného nájmu napríklad viac ako 20 percent,“ dodal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Lidaj.
Priestor na rast daní z majetku napriek tomu podľa analytikov na Slovensku je. Podľa prieskumu Európskej komisie sú dane z nehnuteľností len vyše jedného percenta všetkých vybratých daní.
Najviac platia za majetok Gréci, Francúzi, ale viac ako Slováci platia aj Poliaci. Slovensko patrí spolu s Česko, Maďarskom a Nemeckom medzi najlacnejšie krajiny na vlastníctvo nehnuteľnosti.