Na hlavný obsah

Za zostrelením malajzijského lietadla v roku 2014 je Rusko, uviedli vyšetrovatelia. Na palube bolo takmer 300 ľudí

Oznámila to Medzinárodná organizácia civilného letectva.

Za zostrelením malajzijského lietadla v roku 2014 je Rusko, uviedli vyšetrovatelia. Na palube bolo takmer 300 ľudí
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Rusko je zodpovedné za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií (letu MH17) nad východom Ukrajiny v júli 2014, v dôsledku ktorého zahynulo 298 ľudí. Oznámila to v pondelok (12. 5.) Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO), informujú o tom utorkové správy agentúr AFP a Reuters.

Lietadlo malajzijských aerolínii (let MH17) smerujúce z Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur havarovalo v júli 2014 po prelete nad východom Ukrajiny, kde v tom čase krátko po anexii Krymu prebiehali boje medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatistami. Boeing 777 havaroval v Doneckej oblasti. Zasiahla ho strela z ruského odpaľovacieho systému BUK.

Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube – 283 pasažierov a 15 členov posádky. Medzi obeťami bolo 196 Holanďanov, 43 Malajzijčanov a 38 Austrálčanov. Okrem nich boli na palube zostreleného lietadla aj občania ďalších 17 štátov.

ICAO v pondelok oznámila, že za zostrelenie lietadla je zodpovedné Rusko. O jej rozhodnutí informovali aj vlády Holandska a Austrálie, ktoré sa na tento orgán OSN v tejto veci v roku 2022 obrátili. ICAO podľa vyhlásenia Canberry a Amsterdamu v nadchádzajúcich týždňoch zváži, aká forma odškodnenia je vhodná, hoci má v tomto smere obmedzení právomoci.

Rozhodnutie privítali

Holandská a austrálska vláda rozhodnutie tohto orgánu privítali a chcú, aby ICAO nariadila Rusku začať rokovania o odškodnení, uviedol holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp.

“Toto rozhodnutie je dôležitým krokom k zisteniu pravdy a dosiahnutiu spravodlivosti a zodpovednosti pre všetky obete letu MH17 a ich rodiny a blízkych,“ uviedol Veldkamp. „Je tiež jasným signálom pre medzinárodné spoločenstvo: štáty nemôžu beztrestne porušovať medzinárodné právo,“ dodal.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová taktiež apelovala na ICAO, aby urýchlene pristúpilo k stanoveniu nápravných opatrení. „Vyzývame Rusko, aby konečne čelilo svojej zodpovednosti za tento hrozný násilný čin a odškodnilo svoje hrozné správanie. Tak to vyžaduje medzinárodné právo,“ uviedla Wongová.

Holandský súd v novembri 2022 v neprítomnosti odsúdil dvoch Rusov a jedného Ukrajinca za ich úlohu pri útoku. Uznaní boli za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla a dostali doživotné väzenské tresty. Moskva označila rozsudok za „škandalózny“ a oznámila, že svojich občanov nevydá.

Kremeľ závery odmieta

Kremeľ v utorok závery vyšetrovania ICAO odmietol. Hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova zistenia organizácie označil za zaujaté.

„Naša pozícia je dobre známa. Rusko sa vyšetrovania tejto nehody nezúčastnilo. Preto žiadne zaujaté závery neprijímame, „vyhlásil dnes na pravidelnej tlačovej konferencii Peskov. Moskva zodpovednosť za zostrelenie letu MH17 vždy popierala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet