Autodopravcovia plánujú protestovať. Sú za okamžité zrušenie transakčnej dane, ktorá ich nadmieru zaťažuje. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) žiada vládu, aby začala ihneď konať. Prekáža im tiež výška mýtnych poplatkov, ktoré by sa mali od júla zvýšiť. Ministerstvo dopravy chce s nimi rokovať.
Dvanásť až štrnásťtisíc eur. Približne takú sumu za rok zaplatí na transakčnej dani autodopravca, ktorý vlastní osemnásť kamiónov. Tvrdí predseda UNAS.
„Platíme transakčnú daň z mýta, z pohonných látok a zo všelijakých možných vecí. Nás to vysoko zaťaží a v rámci konkurencieschopnosti nebudeme voči druhým krajinám schopní vykonávať túto dopravu,“ priblížil predseda združenia UNAS Stanislav Skala.
Ak sa veci nepohnú ďalej a vláda nezačne s autodopravcami komunikovať a hľadať riešenia, zvolajú protesty. Blokovať hraničné priechody by mali začať už o pár dní. „Možno sa to spustí do konca mesiaca. Dozviete sa čas, ktoré hraničné priechody budeme blokovať,“ dodal Skala.
Nespokojnosti autodopravcov sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:
ČESMAD sa zrejme nepridá
Združenie cestných dopravcov ČESMAD sa zrejme k UNAS v protestoch nepridá. „Požiadali sme o to, aby sektor dopravy túto transakčnú daň nemal aplikovanú. Toto je v procese riešenia, čiže nevidím dôvod, aby sme stáli kvôli tomuto na uliciach,“ vysvetlil prezident ČESMAD-u Pavol Piešťanský.
Zástupcovia autodopravcov nie sú tiež jednotní v sume nastavenej výšky mýta. V júli mýtne poplatky porastú o 40 percent, pôvodný návrh vlády však počítal s 80 percentným zvýšením. Tretina týchto peňazí by mala ísť súkromnej firme SkyToll či CzechToll.
„Keď zvýšime mýto o 40 percent, nás to obrovsky zaťaží. Očakávame, že zhruba 15 až 20 percent dopravcov ku koncu roku vypadne z trhu,“ povedal Stanislav Skala. „Ako keby nerozumejú tomu, čo žiadajú. Ak sa pozrieme na mýto, sme zase na najnižších možných sadzbách, ktoré povoľuje smernica,“ povedal Pavol Piešťanský.
Ministerstvo dopravy má záujem upokojiť situáciu. Ako tvrdí, so zástupcami UNAS pravidelne komunikuje.
„Ďalšie rokovanie plánujeme zorganizovať v krátkom čase a veríme, že UNAS akceptuje argumenty rezortu. Budeme sa určite snažiť o to, aby sme našli rovnováhu medzi požiadavkami dopravcov a možnosťami štátu,“ povedala hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.