Brusel v súvislosti s katastrofálnou humanitárnou situáciou v Pásme Gazy chystá revíziu asociačnej dohody s Izraelom. Niektoré štáty dokonca hovoria o potrebe protiizraelských sankcií. Tel Aviv kritiku odmieta. Označil ju za totálne nepochopenie zložitej situácie v regióne.
Ide o doteraz najtvrdšiu kritiku zahraničia na izraelský postup v Pásme Gazy, teda opätovné vojenské údery a blokovanie humanitárnej pomoci.
Aký postoj zaujalo zahraničie voči konfliktu na Blízkom východe, zisťoval v relácii Rádiožurnál redaktor STVR Viliam Hauzer:
Britský premiér Keir Starmer, keďže nie je členom EÚ, reakciu koordinoval. Vyhlásil, že po stretnutí s francúzskym prezidentom a kanadským premiérom sa zhodli na zdesení, ktoré v nich vyvolávajú zábery na hladujúcich civilistov v Pásme Gazy.
Zopakoval tiež požiadavku na masívne rozšírenie humanitárnej pomoci do oblasti. Palestínski militanti z Hamasu tento postoj privítali.
„Keď vás pochváli Hamas, džihádistická teroristická organizácia, ktorá vraždí deti a znásilňuje ženy, ste na zlej strane dejín. Je to hanba,“ reagoval následne na sociálnej sieti izraelský rezort diplomacie.
Brusel tieto slová neodradili a šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová po zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ nešetrila kritikou.
Vyhlásila, že prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom vzhľadom na katastrofálnu situáciu v Pásme Gazy. Dokument upravuje politický dialóg medzi Bruselom a Tel Avivom. Jeho cieľom je posilňovanie vzájomných vzťahov, ktoré sú založené na dodržiavaní ľudských práv a demokratických princípov.
Reagoval aj J. Blanár
Za revíziu dohody bolo 17 z 27 členských štátov. Kaja Kallasová odmietla upresniť pozície jednotlivých krajín.
„Ak tu máme mechanizmus na dialóg medzi Izraelom a Európskou úniou, tak my sme za to, aby tento mechanizmus neustále bol živý. Preto aj vnímame túto revíziu ako otvorenie dialógu medzi Izraelom a Európskou úniou, aby sme si naozaj vyjasnili, čo sa tam deje,“ uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).
Izrael, tak ako v minulosti, už viac ráz na kritiku reagoval konštatovaním, že zahraničie nechápe zložitú situáciu na Blízkom východe. V