Napätie v americkom meste Los Angeles sa v nedeľu (8. 6.) vystupňovalo po tom, ako prezident Donald Trump nasadil Národnú gardu proti protestujúcim. Tie vypukli v reakcii na kroky imigračných úradov. Tisíce ľudí vyšli do ulíc, zablokovali jednu z diaľnic a podpaľovali vozidlá.
Trump na svojej sociálnej sieti označil situáciu za naozaj zlú a vyzval na nasadenie vojakov a zatýkanie ľudí v maskách. Losangeleská polícia vyhlásila v centre mesta zákaz zhromažďovania. Policajti zatkli viacerých účastníkov. Použili pri tom slzotvorný plyn a zábleskové granáty, napísala stanica CNN.
Protesty v Los Angeles vypukli v piatok (6. 6.) po tom, ako imigračné úrady uskutočnili v meste sériu razií a zadržali najmenej 44 ľudí za údajné porušenie imigračných predpisov. Išlo o zatiaľ posledný z radu podobných záťahov vykonaných v rade amerických miest v rámci rozsiahlej snahy Trumpa zakročiť proti nelegálnej imigrácii.
Nasadenie Národnej gardy
Situácia v druhom najväčšom americkom meste sa vyhrotila počas tretieho dňa protestov po tom, ako Trump proti vôli kalifornského guvernéra Gavina Newsoma nasadil proti demonštrantom príslušníkov Národnej gardy.
Nasadenie asi 300 príslušníkov Národnej gardy vyvolalo medzi obyvateľmi mesta hnev a strach, napísala agentúra AP. Gardisti boli nasadení najmä na ochranu federálnych budov, vrátane detenčného strediska v centre mesta, kde sa demonštranti sústredili.
Guvernér Newsom označil nasadenie Národnej gardy za nezákonné a požiadal vládu, aby vojakov stiahla.
Šéf losangeleskej polície Jim McDonnell uviedol, že demonštranti policajtov „zahltili“. Podľa neho sa medzi nimi objavili aj pravidelní agitátori, ktorí prichádzajú na demonštrácie s cieľom rozdúchať nepokoje.
Polícia podľa McDonnella doteraz počas protestov zatkla najmenej 56 osôb. Traja príslušníci losangeleskej polície utrpeli zranenia. Britský novinársky fotograf Nick Stern bol pri fotení protestov zasiahnutý gumovým projektilom do stehna a musel podstúpiť operáciu, písali britské médiá.
Trump v niekoľkých príspevkoch na svojej sieti Truth Social v nedeľu neskoro večer washingtonského času označil situáciu v Los Angeles za naozaj zlú a McDonnellovi odkázal, nech proti demonštrantom nasadí vojakov a polícia zatýka ľudí v maskách či rúškach.
Velenie amerických ozbrojených síl podľa CNN uviedlo, že je pripravené v prípade ďalšieho vyhrotenia situácie vyslať do akcie 500 príslušníkov námorníctva.
Rezervná zložka ozbrojených síl
Národná garda je rezervnou zložkou amerických ozbrojených síl, konkrétne armády a letectva. Reaguje na domáce mimoriadne udalosti, napríklad na prírodné katastrofy. Jej jednotky môžu byť nasadené na výkon policajných a poriadkových misií, ale môžu sa zúčastňovať aj zahraničných bojových misií.
Zriadená bola v roku 1903, jej jednotky sa nachádzajú v každom z 50 amerických štátov a tiež v oblasti hlavného mesta Washingtonu, na Guame, Portoriku a Amerických Panenských ostrovoch. Mottom Národnej gardy je Always Ready, Always There! (Vždy pripravená, vždy na mieste! ).
Väčšina jej príslušníkov vykonáva civilné zamestnanie a v radoch gardy pôsobí na čiastočný úväzok. Podľa údajov amerického Strediska obranných síl slúžilo v roku 2023 v Národnej garde asi 419-tisíc mužov.
Zatýkali aj v San Franciscu
V reakcii na udalosti v Los Angeles vypukli protesty aj v San Franciscu. Sanfranciská polícia na sociálnej sieti X napísala, že zhromaždenia boli nezákonné. Zadržala podľa svojich vyjadrení asi 60 ľudí.
„Jednotlivci v skupine začali páchať násilnosti a trestné činy vrátane napadnutí, vandalizmu a poškodzovania cudzieho majetku,“ vysvetlila polícia. Pri potýčkach s demonštrantmi sa zranili dvaja policajti.
Bonta: Trump pošliapal suverenitu štátu
Generálny prokurátor amerického štátu Kalifornia Rob Bonta v pondelok vyhlásil, že prezident USA Donald Trump „pošliapal“ suverenitu štátu, keď bez konzultácie nariadil nasadenie jednotiek Národnej gardy na potlačenie protestov proti imigračnej politike v Los Angeles.
Bonta to vyhlásil v pondelok, keď oznámil plány žalovať Trumpovu administratívu. Uviedol, že štát požiada súd o vyhlásenie, že nasadenie gardy bolo nezákonné, a bude sa domáhať predbežného opatrenia na zastavenie ich misie. Žaloba má byť podaná ešte v priebehu pondelka.
Trump tvrdí, že vyslanie Národnej gardy bolo potrebné, pretože kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi sa podľa neho nepodarilo zastaviť protesty proti imigračným agentom.
Guvernér Kalifornie Gavin Newsom v nedeľu (8. 6.) v rozhovore pre televíziu MSNBC upozornil, že „zneužitie štátnej Národnej gardy bez konzultácie s guvernérom je nezákonné a nemorálne.“ Avizoval, že Kalifornia plánuje podať na Trumpa žalobu.
Trump: Skvelé rozhodnutie
Vyslať Národnú gardu do Kalifornie zasiahnuté násilnými nepokojmi bolo podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa skvelé rozhodnutie. Keby ho jeho administratíva neurobila, Los Angeles by bolo úplne zničené. Napísal to v príspevku na sociálnej sieti Truth Social.
Republikánsky prezident vyjadril presvedčenie, že Newsom, ktorého označil hanlivým výrazom, aj starostka Los Angeles Karen Bassová by mu mali ďakovať a hovoriť, aký je skvelý, ale namiesto toho „sa rozhodli klamať ľudu Kalifornie a Ameriky“, že Národná garda nebola potrebná a že protesty boli mierumilovné. Trump tiež sľúbil, že vždy urobí, čo je potrebné, aby zabezpečil bezpečnosť občanov.
Trump navyše pred Bielym domom novinárom povedal, že by Newsoma zatkol, keby bol splnomocnencom pre ochranu hraníc Tomom Homanom. Homan v sobotu hrozil tým, že zatkne kohokoľvek, kto by kládol prekážky vynucovaniu imigračných zákonov v Kalifornii, vrátane guvernéra. Newsom na to reagoval výzvou, nech ho teda zatkne.