Španielsko požiada členské štáty EÚ, aby schválili okamžité pozastavenie asociačnej dohody EÚ s Izraelom. Pred rokovaním v Bruseli to v pondelok (23. 6.) uviedol španielsky minister zahraničia José Manuel Albares.
Šéf diplomacie chce tiež žiadať o schválenie embarga na zbrane predávané Izraelu a schválenie sankcií voči osobám, ktoré narúšajú úsilie o dvojštátne riešenie, teda vzniku palestínskeho štátu popri Izraeli.
Unijní ministri sa budú v pondelok zaoberať práve revíziou asociačnej dohody. Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová im predstaví výsledok preskúmania, najmä pokiaľ ide o porušenie článku 2, ktorý sa týka ľudských práv.
Podľa listu Politico EÚ dospela k záveru, že postup Izraela v palestínskom Pásme Gazy mohol porušiť podmienky asociačnej dohody. Pozastavenie alebo úplné zrušenie dohody by si vyžadovalo jednomyseľnú podporu štátov únie. To sa nezdá ako pravdepodobné, keďže Izrael má v únii niekoľko spojencov.
Zachovanie komunikácie
Český minister zahraničia Jan Lipavský už niekoľkokrát zopakoval, že je potrebné zachovať určitú komunikáciu s Izraelom, ktorá sa deje práve prostredníctvom tejto dohody. V jej rámci podľa neho EÚ môže židovskému štátu oznamovať aj svoje výhrady.
Niektoré krajiny preto presadzujú obmedzenia aspoň obchodných väzieb, čo by mohlo byť schválené kvalifikovanou väčšinou. Proti obmedzeniu obchodu sa ale podľa zdroja ČTK stavajú aj ďalšie krajiny, napríklad Nemecko či Taliansko, čo by mohlo znamenať, že sa nepodarí spojiť ani tú.
Kallasová oznámila na konci mája, že Európska únia pre katastrofálnu situáciu v Pásme Gazy prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom. Medzinárodný tlak na Izrael sa v posledných týždňoch zvýšil po tom, ako izraelská armáda na pokyn vlády premiéra Benjamina Netanjahua ešte zosilnela a rozšírila vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy.
Dohoda o pridružení z roku 2000 upravuje politický dialóg medzi EÚ a Izraelom. Jej cieľom je posilňovanie partnerstiev a vzájomných vzťahov, ktoré sú podľa dokumentu založené na dodržiavaní ľudských práv a demokratických princípov. Na pozastavenie jej platnosti už skôr vyzvali Španielsko a Írsko.